Europejskie makatki kuchenne. Kicz czy sztuka?

fot. Muzeum Podlaskie w Białymstoku

fot. Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Muzeum Podlaskie w Białymstoku zaprasza na otwarcie wystawy "Europejskie makatki kuchenne. Kicz czy sztuka?". Wernisaż odbędzie się w piątek (17.02) o godz. 18.00 u Ratuszu przy Ryneku Kościuszki.

Makatki kuchenne przywędrowały do wielu państw europejskich z terenów dzisiejszych Niemiec i Holandii. Moda na przystrajanie nimi wnętrz rozpowszechniła się po I wojnie światowej i trwała niekiedy aż do lat osiemdziesiątych XX wieku.

Przez wiele lat uważano je za kicz nie posiadający żadnych wartości estetycznych, chociaż badacze doskonale zdawali sobie sprawę jak ważną rolę, nie tylko dekoracyjną, pełniły.

Obrazkowy świat w nich zaklęty pokazywał schematycznie potraktowane i godne naśladowania wzorce, uzupełnione aforyzmami często o charakterze moralizatorskim.

Na wystawie w białostockim Ratuszu zostanie pokazanych ponad 100 makatek z Bułgarii, Czech, Niemiec, Polski, Słowacji, Ukrainy i Węgier.

Obiekty zaprezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży oraz w dużym stopniu z prywatnych kolekcji Ľuby Vladykovej i Elżbiety Piskorz-Branekovej.

TESTTT