Etnoilustracje – ludowe zwyczaje na kolorowych grafikach [foto]

Etnoilustracje to cykl ilustrowanych makatek – grafik połączonych z krótkimi formami wierszowanymi, autorstwa Michała Stachowiaka i Moniki Michaluk. Wszystkie opracowane sceny i postaci zostały zaczerpnięte z dawnych obrzędów, charakterystycznych dla różnych regionów Polski.

Celem prac – jak mówią autorzy – jest przybliżenie współczesnemu odbiorcy tych tradycji ludowych, które coraz częściej odchodzą do lamusa. Główni bohaterowie cyklu to uczestnicy świątecznych pochodów i rytuałów – od wielkopolskiego Niedźwiedzia po Cygana.

Wśród ciekawych, kolorowych grafik możemy się doszukać takich zwyczajów i obrzędów jak Przywołówki dyngusowe, Turki, Chodzenie z kurkiem, Topienie Marzanny, Chodzenia z gaikiem czy Śmigus dyngus

Autorzy zabierają odbiorcę w kolorową podróż po błoniach, wsiach i domostwach. Wędrując wraz z nimi od drzwi do drzwi poznajemy dawne obyczaje, bohaterów i związane z nimi anegdoty. To fantastyczny i coraz częściej zapominany świat, w którym królują żarty, psoty, muzyka i ogólna wesołość.

Pierwsze etnoilustracje powstały w 2013 roku. Początkowo swoją tematyką obejmowały tylko dawne zwyczaje wielkanocne okolic Jarocina (woj. wielkopolskie), skąd pochodzi Michał Stachowiak. W 2014 roku autorzy poszerzyli cykl o sceny związane z obrzędami okolic Kujaw i Mazowsza. Tak powstał cykl, który obecnie zawiera 23 ilustrowane makatki i ciągle się rozwija. Prace o formacie 70 x 100 cm zostały wystawione kilkakrotnie, między innymi w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze i Muzeum Regionalnym w Jarocinie.

Etnoilustracje można też było oglądać w Chińskim Narodowym Muzeum Sztuki (NAMOC) w Pekinie. Tu, wśród innych polskich autorów, prace Michała Stachowiak i Monika Michaluk reprezentowały kraj na wystawie pt. „Od źródeł do inspiracji. Motywy etniczne w polskim wzornictwie”. Ta międzynarodowa wystawa odbyła się z inicjatywy warszawskiego Muzeum Etnograficznego.

O autorach

Autorzy: Michał Stachowiak i Monika Michaluk

Autorzy: Michał Stachowiak i Monika Michaluk

Etnoilustracje są wspólnym cyklem Moniki Michaluk i Michała Stachowiaka, artysty-ilustratora. Tematyka ludowa to stała inspiracja autora, która przełożyła się na język plastyczny wszystkich prac.

Etnoilustracje to ludyczny, wektorowy i nieco wycinankowy świat. Michał Stachowiak przez lata mimo woli stał się etnografem-amatorem dokumentującym elementy życia wiejskiego. Artysta uczestniczył w wielu zwyczajach i obrzędach odtwarzanych przez miejscową ludność między innymi w tradycyjnym Wodzeniu Niedźwiedzia, który odbywa się do dziś w każdy Wielkanocny Poniedziałek we wsi Cielcza koło Jarocina. To właśnie tej tematyce poświęcona jest większość prac Michała Stachowiaka.

Monika Michaluk to współautorka koncepcji projektu i autorka tekstów. Śpiewny i trochę przerysowany świat beztroskich, ludowych zabaw jest jej bliski tak samo jak świat dziecinnych wspomnień i rodzinnych opowieści o tym jak to na wsi kiedyś było.

Etnoilustracje są więc nie tylko barwną i nowoczesną dokumentacją zwyczajów ludowych. To także autorski duet na dwa głosy pełen humoru, celnej puenty i szacunku dla tradycji.

www.facebook.com/StrzechaDesign
www.strzechadesign.blogspot.com