Dzień Wolnej Sztuki w muzeach etnograficznych

W sobotę, 23-go kwietnia o godzinie 12:00 w 87 muzeach i galeriach w 38 miastach Polski odbędzie się szósta edycja muzealnej akcji Dzień Wolnej Sztuki. W tym roku do akcji przyłączyły się również muzea etnograficzne.

Dzień Wolnej Sztuki odbywa się raz w roku. Tego dnia, przez godzinę muzea pokazują jedynie pięć wybranych przez siebie obiektów. Akcja ma wymiar edukacyjny – przy eksponatach będą stały osoby, które zmotywują gości do głębszego zastanowienia się nad dziełem i rozbudzą wśród nich dyskusje. Mają oni uświadomić uczestnikom spotkania, że muzea można zwiedzać bez żadnych kompleksów, a do oglądania sztuki nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza czy wykształcenie.

“Podczas Dnia Wolnej Sztuki chcemy pokazać zwiedzającym, że każdy obiekt ma coś do powiedzenia. Wystarczy tylko w skupieniu się w niego wsłuchać – czyli wpatrzeć” – mówi Zuzanna Stańska, organizatorka i pomysłodawczyni akcji. – “W naszym codziennym życiu jesteśmy często zagonieni, nie mamy czasu na refleksję.Dzień Wolnej Sztuki ma być lekarstwem na ten pęd.”

Dzień Wolnej Sztuki odbywa się od 2011 roku. Wiele instytucji w ramach akcji przygotowuje dodatkowe atrakcje, pokazuje wyjątkowe obiekty i zaprasza specjalnych gości. W akcję oprócz muzeów sztuki zaangażowały się także instytucje o innym profilu, takie jak muzea wojskowości, techniki, literatury i inne.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.dzienwolnejsztuki.pl

W tym roku wśród placówek muzealnych biorących udział w akcji znalazły się również instytucje zajmujące się sztuką i kulturą ludową. Poniżej przedstawiamy listę:

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Naszych kuratorów znajdziecie tego dnia w  godzinach 12.00-14.00 na patio oraz na wystawach: ,,Czas świętowania” i ,,Porządek rzeczy”. Manekiny koreańskie, deskorolki, lalki w ręcznie szytych strojach, łapcie i designerskie kapcie oraz biżuteria z korala i bursztynu – chcemy z Wami o tym porozmawiać!

www.ethnomuseum.pl

Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

Wszystkie eksponaty, które będzie można zobaczyć w kolbuszowskim skansenie, mają związek z muzyką. Nieprzypadkowo, po wystawie odbędą się bowiem warsztaty tradycyjnych tańców wiejskich prowadzone przez Jadwigę Kulę, opiekunkę i choreografkę Zespołu Pieśni i Tańca „Folusz” z Giedlarowej. Ci, którzy zapiszą się wcześniej i wezmą udział w warsztatach, a także ci, którzy po prostu będą chcieli potańczyć, mogą wziąć  udział w  powarsztatowej potańcówce.

Zagrają na niej dwie kapele nawiązujące do składów tradycyjnych kapel weselnych – Kocirba (laureat m.in. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu) i Kapela z Huty Komorowskiej (laureat m.in. Festiwalu Żywej Muzyki na Strun Dwanaście i Trzy Smyki w Kolbuszowej).

Wstęp na wszystkie wydarzenia (zwiedzanie, warsztaty i potańcówkę) – 1 zł.

Plan dnia:12.00–13.00 wystawa pięciu tajemniczych eksponatów
14.00–17.00 warsztaty tradycyjnych tańców wiejskich (prowadzi Jadwiga Kula)
18.00–20.00 potańcówka z Kocirbą i Kapelą z Huty Komorowskiej

www.muzeumkolbuszowa.pl

fot. Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

fot. Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem

W Dniu Wolnej Sztuki zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba i dokładnego przyjrzenia się w szczególny sposób pojedynczym obiektom. W tym roku wytypowaliśmy:

– Serwis kawowy projektu Stanisława Witkiewicza
– Obraz „Przy Morskim Oku” („Turystki w Tatrach”) Walerego Eljasza Radzikowskiego
– Drewniany kielich kościelny projektu Stanisława Witkiewicza
– Biurko w stylu zakopiańskim, oraz
– Model Willi pod Jedlami.

www.muzeumtatrzanskie.com.pl

Biurko w stylu zakopianskim, fot. Muzeum Tatrzańskie (www.muzeumtatrzanskie.com.pl)

Biurko w stylu zakopianskim, fot. Muzeum Tatrzańskie (www.muzeumtatrzanskie.com.pl)

Muzeum Etnograficzne we Włocławku

Muzeum Etnograficzne w tym roku po raz pierwszy dołączy do tego wydarzenia. W Dniu Wolnej Sztuki zaproponujemy zwiedzającym oglądanie wybranych przez nas obiektów z zakresu sztuki ludowej. Spotkanie zakończy dyskusja, podczas której uczestnicy będą mogli podzielić się swoimi wrażeniami oraz przeanalizować dzieła sztuki wraz z Krystyną Pawłowską – Kierownikiem Muzeum Etnograficznego. W dniu imprezy wstęp do Muzeum Etnograficznego we Włocławku będzie bezpłatny.

www.muzeum.wloclawek.pl/pl/infopage.php?id=6

Płaskorzeźba dwustronna Zaśnięcie Matki Boskiej Wypędzenie z raju XVIII w. drewno polichromowane nieznany warsztat cechowy, fot. Muzeum Etnograficzne we Włocławku

Płaskorzeźba dwustronna Zaśnięcie Matki Boskiej Wypędzenie z raju XVIII w. drewno polichromowane nieznany warsztat cechowy, fot. Muzeum Etnograficzne we Włocławku

Muzeum Śląskie

Zwiedzający odwiedzą m.in. galerię plastyki nieprofesjonalnej by zobaczyć obraz Erwina Sówki, Poranek z księżycem.

www.muzeumslaskie.pl

Galeria plastyki nieprofesjonalnej w Muzeum Śląskim (www.muzeumslaskie.pl)

Galeria plastyki nieprofesjonalnej w Muzeum Śląskim (www.muzeumslaskie.pl)

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce

W ramach akcji zaprezentowane zostaną dzieła sztuki ludowej regionu kurpiowskiego.

www.muzeum.ostroleka.pl

Źródło: materiały organizatora oraz instytucji uczestniczących w akcji