Cymbały rzeszowskie. Kolejny film z serii „Instrumenty z duszą”

W sieci ukazał się kolejny film z serii „Instrumenty z duszą” tym razem poświęcony cymbałom rzeszowskim. W roli narratorów i wykonawców występują znani budowniczowie cymbałów i muzycy z Futomy – Marek Kruczek i Jerzy Panek.

Cymbały to jeden z najstarszych znanych ludzkości instrumentów, którego korzenie według niektórych źródeł sięgają starożytności. Wywodzący się z Bliskiego Wschodu instrument rozpowszechnił się w wielu częściach światach pod różnymi nazwami i cechowała go duża różnorodność pod względem wielkości, budowy, brzmienia, techniki gry i praktyki wykonawczej.

Na terenie Polski znany był od XVII wieku i występował w różnych wariantach regionalnych, z których do dziś obecne w polskiej kulturze tradycyjnej są cymbały wileńskie (kultywowane kiedyś na Kresach, a obecnie na terenie Warmii, Mazur, a także Pomorza Zachodniego) i cymbały rzeszowskie. Na Podkarpaciu cymbały wykorzystywane były głównie jako składnik kapel ludowych i pełniły ważną rolę w obrzędowości, szczególnie weselnej i podczas uroczystości rodzinnych.

W najnowszych odcinku serii „Instrumenty z duszą” w tajniki budowy, techniki gry i najpopularniejszego repertuaru granego na cymbałach rzeszowskich wprowadzą nas znani mistrzowie gry i budowniczowie tego instrumentu z Futomy – Marek Kruczek i Jerzy Panek.

Producentem filmu jest Maciej Stasiński (www.watra.pl)

* * *

„Instrumenty z duszą” to cykl krótkich filmów edukacyjnych przedstawiających polskie instrumenty ludowe, o których opowiadają znani artyści i budowniczowie instrumentów. Od 2016 roku zostało zaprezentowanych dziesięć odcinków serii – „Dudy podhalańskie” i „Piszczałki, fujary i dwojnice” (z udziałem Jana Karpiela-Bułecki), „Kozioł biały i kozioł czarny” (z udziałem Jana S. Prządki), „Złóbcoki” (z udziałem Krzysztofa Trebuni-Tutki), „Trombity beskidzkie” (z udziałem braci Golec i Tadeusza Ruckiego), „Ligawki” (z udziałem Stanisława Jałochy i Piotra Dorosza), „Heligonka” (z udziałem Czesława Pawlusa), „Lira korbowa” (z udziałem Stanisława Wyżykowskiego i Stanisława Nogaja), „Skrzypce diabelskie” (z udziałem Tadeusza Makowskiego) i „Cymbały rzeszowskie” (z udziałem Marka Kruczka i Jerzego Panka).

W roku 2018 planowana jest realizacja odcinków o suce biłgorajskiej i basach podhalańskich oraz specjalnego odcinka poświęconego kannel – tradycyjnemu instrumentowi uznawanemu za symbol narodowy Estonii.

* Zdjęcie na górze: „Instrumenty z duszą” – „Cymbały rzeszowskie”, fot. kadry z filmu / www.imit.org.pl

Źródło: www.imit.org.pl