Adam Strug i Związek Podhalan laureatami Dorocznej Nagrody Ministra Kultury

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński odznaczył twórców, animatorów i mecenasów, których działalność w sposób szczególny przyczynia się do rozwoju, upowszechniania i ochrony kultury. Wśród tegorocznych laureatów Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego znaleźli się Adam Strug i Związek Podhalan.

Uroczysta Gala odbyła się 12 czerwca br. w Teatrze Narodowym w Warszawie. Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, który pełnił rolę gospodarza i prowadzącego uroczystość, podkreślił, że gala z okazji wręczenia Dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma szczególne znaczenie.

„To jest taki moment, kiedy Polska może oddać hołd wielkim artystom czy ludziom kultury, bo nie wszystkie z tych osób, które są honorowane to są twórcy – niektórzy z nich to naukowcy zajmujący się kulturą albo organizatorzy kultury” – powiedział wicepremier.

Nagrody zostały przyznane w 17 kategoriach. W dziedzinie twórczość ludowa wyróżnienie otrzymał Adam Strug – śpiewak i instrumentalista, etnomuzykolog, poeta, autor piosenek, kompozytor i scenarzysta. Popularyzuje muzykę ludową i jest liderem kampanii wykonującej jego autorskie piosenki. Pomysłodawca zespołu śpiewaczego „Monodia Polska”, który wykonuje polskie pieśni, przekazywane w tradycji ustnej. Od 2017 roku prowadzi cotygodniową audycję „Muzyczna podróż po Polsce” na antenie radiowej Jedynki.

Nagrodę w dziedzinie ochrona dziedzictwa kulturowego otrzymał Związek Podhalan. Stowarzyszenie powstało w 1919 roku i zostało reaktywowane w 1959 roku. Skupia nie tylko rodowitych Górali, lecz także sympatyków związanych z subregionami zamieszkałymi przez Górali polskich „jednym słowem wszystkich tych, którym na sercu leży dobro i rozwój tych ziem z poszanowaniem tradycji naszych Ojców”. Obecnie należy do niego ok. 5 tys. członków w prawie 80 oddziałach w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. Związek Podhalan pielęgnuje i rozwija oraz dokumentuje sztukę i kulturę góralską, tworzy ośrodki, organizuje zespoły folklorystyczne, wydaje własne publikacje, a także organizuje i prowadzi imprezy kulturalne.

Wśród laureatów znaleźli się również Lech Śliwonik teatrolog, wykładowca Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, prezes zarządu głównego Towarzystwa Kultury Teatralnej, od lat związany z Ogólnopolskim Sejmikiem Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie.

Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest przyznawana od 1997 roku artystom, twórcom i animatorom kultury za całokształt ich działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w reprezentowanej przez nich dziedzinie. To prestiżowe wyróżnienie pozwala Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślić najważniejsze nurty i zjawiska, pojawiające się w polskiej kulturze, poprzez uhonorowanie osób, które je tworzą i reprezentują.

Za organizację gali Dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odpowiada Narodowe Centrum Kultury.

* Zdjęcie główne: fot. Mariana Kril

Źródło: www.mkidn.gov.pl