57. Sabałowe Bajania już wkrótce

Już niebawem rozpoczną się 57. Sabałowe Bajania. Bukowina Tatrzańska po raz kolejny stanie się sercem polskiego folkloru. Sabałowe Bajania od wielu lat gromadzą miłośników kultury ludowej, oryginalnych wyrobów rękodzieła, koncertów i dobrej zabawy.

Tegoroczne Sabałowe Bajania tradycyjnie rozpocznie barwny korowód złożony z banderii konnej oraz kapel i zaproszonych gości jadących zaprzęgami konnymi.  Po oficjalnym otwarciu nastąpi prezentacja „muzyk“.

W pierwszy festiwalowy wieczór będzie miała miejsce premiera sztuki  „Chory z urojenia” w wykonaniu Regionalnego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej. Jej adaptacji do gwary i
realiów podhalańskich dokonał Jan Gutt-Mostowy. Premierowy spektakl rozpocznie obchody 100-lecia bukowiańskiego Teatru.

Istotą Sabałowych Bajań są trwające trzy dni przesłuchania konkursowe gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków, drużbów i starostów weselnych, którzy przyjeżdżają do Bukowiny Tatrzańskiej z całej Polski.
Zmaganiom tym towarzyszyć będzie szereg atrakcji: wystawa i kiermasz sztuki ludowej, wieczorne koncerty zespołów regionalnych i folkowych, zawody strzeleckie oraz Sabałowa Noc, której najważniejszą częścią jest Pasowanie na Zbójnika oraz nadanie tytułu Wiyrchowyj Orlicy.

W tym roku, podczas trwającego 5 dni Festiwalu, w programie znajdą się również zawody strzeleckie, „Bajaniowe Śpasy” czyli zajęcia plastyczne prowadzone przez twórców ludowych, degustacja i kiermasz potraw regionalnych, prezentacja zespołów regionalnych z Białki Tatrzańskiej, Bukowiny Tatrzańskiej oraz Jurgowa.

W niedzielę, znani przez stałych bywalców przewodnicy i bajarze, zabiorą spragnionych przygód turystów na wycieczkę terenową „Śladami zbójników”.

Więcej o Sabałowych Bajaniach na stronie www.sabalowebajania.pl