51. Tydzień Kultury Beskidzkiej

Dziewięciodniowe święto folkloru, najdłuższy tydzień w roku – 51. Tydzień Kultury Beskidzkiej rozpocznie się już 26 lipca. W środku lata to gigantyczne przedsięwzięcie zawłaszcza Beskidami – Śląskim, Żywieckim, Makowskim, Międzygórzem Jabłonkowskim… i szeroką ich okolicą.

W pięciu miastach przez dziewięć kolejnych dni odbywają się koncerty zespołów regionalnych, polskich i zagranicznych. Do tego cztery inne miejscowości z własnymi imprezami folklorystycznymi włączają się w wielką TKB-owską rodzinę.

Kilka tysięcy wykonawców z niemal stu zespołów, kapele i soliści oraz twórcy sztuki ludowej ze swoimi wyrobami rękodzielniczymi. Kilkudziesięciotysięczna publiczność, rozbawiona i chłonna, przyjazna, choć równocześnie wymagająca.

Prestiż tej imprezy budują działania służące ochronie góralskiej tradycji. Przede wszystkim na ich straży stoi Festiwal Folkloru Górali Polskich, od 1970 roku niezmiennie odbywający się w Żywcu. Budują sławę TKB również Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, od 1990 roku wędrujące po różnych miejscowościach (Wisła, Żywiec, Szczyrk), a ściągające w Beskidy folklor całego świata.

Zanurzeni w to, co pięknego i wartościowego zostawili nam przodkowie, w urok górskiego pejzażu, zjednoczeni siłą tradycji i potrzebą serca, dajmy się znów porwać w wir wielkiego widowiska, któremu na imię Tydzień Kultury Beskidzkiej.

Góralskie śpiewanie,
Granie, tańcowanie,
Niechze wom na zawse
W pamięci łostanie!

Szczegółowy program koncertów na stronie:
www.rok.bielsko.pl

UCZESTNICY 51. TYGODNIA KULTURY BESKIDZKIEJ

(wybrane zespoły):

ARMENNER z Erywania – ARMENIA

Zespół powstał w 1999 roku w Erywaniu. W żeńskich tańcach ormiańskich najważniejsze są nie tyle kroki, co plastyczne i pełne wdzięku ruchy rąk i dłoni. Dla kontrastu tańce męskie są dynamiczne, tancerze wykonują szybkie i skomplikowane kroki.

MLADOST z Banja Luki – BOŚNIA I HERCEGOWINA

Zespół zajmuje się zarówno tradycjami swojego regionu, czyli Bosanskiej Krajiny, jak i z całej Bośni i Hercegowiny. Przedstawia folklor z okolic Banja Luki, Glamoča (wykonywane bez akompaniamentu ciche kolo), gór Ozren i rejonu Zmijanje. Podczas TKB usłyszymy również ich grupę śpiewaczą. Na szczególną uwagę zasługują piękne hafty zdobiące ich stroje.

BYŁGARSKO CHORO z Sofii – BUŁGARIA

Zespół został założony 2006 roku. Przedstawi zwyczaje ludowe, pieśni i tańce z obwodu sofijskiego, związane z wiosennym cyklem obrzędowym. Dziewczęta zaprezentują scenkę pt. "Śpiewki przy bukiecikach" oraz obrzędowe choro panien, wykonywane, aby roiły się pszczoły, przy wtórze pieśni bartników. Repertuar taneczny to głównie tańce szopskie, takie jak: poczwórne, kopanica, ryczenica, pajduszko, graowsko, jowino.

ZAGREB-MARKOVAC z Zagrzebia-Markovaca – CHORWACJA

Zespół działa od 1945 roku. W swoim repertuarze ma ponad 50 programów z folklorem nie tylko z Chorwacji, również z Wojwodiny, Bośni i Hercegowiny czy Burgenlandu w Austrii. W 2005 roku grupa zdobyła Grand Prix MSF.

SHRUSTII z Gurgaonu – INDIE

Usłyszymy i zobaczymy bhangrę – rodzaj muzyki i tańca z Pendżabu w północnych Indiach. Mężczyźni i kobiety wykonują ją osobno. Obok podstawowej odmiany bhangry istnieją różne jej wersje: daankara (taniec z kijami), dhamal (taniec w kole), gatka (taniec z szablami, kijami lub sztyletami, którego historia związana jest z męczeńską śmiercią Ardżana, piątego guru sikhów), giddha (znany taniec żeński, towarzyszące mu śpiewy mogą wyrażać wszystko – od kłótni z teściami po sprawy polityczne), jhumar (taniec męski wykonywany podczas uroczystości ślubnych).

KRIVA REKA z Kosovskiej Kamenicy – KOSOWO

Zespół powstał w 2000 roku. Zaprezentuje folklor z okolic Kosovskiej Kamenicy i z Serbii: z okręgu pczyńskiego, Leskovaca i Pirotu.

QUAHUITL z Saltillo – MEKSYK

Zobaczymy tańce z środkowej części Meksyku (taniec aztecki), z położnych na zachodzie stanów Jalisco i Nayarit (taniec z maczetami), tańce ze stanu Nuevo León w północnej części kraju oraz ze stanu Sinaloa, położonego na wybrzeżu Pacyfiku.

MLADOSŤ z Bańskiej Bystrzycy – SŁOWACJA

Ta grupa studencka zaprezentuje tańce ze środkowej Słowacji – ze wsi Poniky oraz z regionu Horehronie, ponadto tańce z zachodniej części kraju – z Myjavy i Tekova.

AEGEANFOLK z Antalyi – TURCJA

Turecki folklor to wielokulturowa mozaika, powstała na styku dwóch kontynentów, Europy i Azji. Jej fragment będziemy mogli zobaczyć podczas występu AegeanFolk. Grupa ma w repertuarze takie tańce jak bar, horon czy karşilama.

MUZSLA z Pásztó – WĘGRY

Grupa w 2006 roku zdobyła Grand Prix MSF. Tym razem przedstawią czardasza z Kalotaszegi, tańce pasterskie, czardasza z dorzecza rzeki Küküllő (Siedmiogród), czardasza z dorzecza Raby, werbunek i czardasza z Rimoc.

I PICCIOTTI DA PURTEDDA z Agrigento – WŁOCHY

Młodzieżowy zespół z Sycylii został założony w 2002 roku. Przy wtórze fletu friscaletto, mandolin, gitar wykonuje radosne tańce, m.in. tarantelę, i śpiewa miłosne serenady. Przedstawi program, ukazujący powrót rybaków do domu z nocnego połowu. Na brzegu czekają na nich kobiety, aby oświetlić im drogę lampionami.

KRËBANE z Brus

Ten kaszubski zespół zaprezentuje widowisko pt. "Zabawa na Kaszubach". Kapela będzie przygrywać na tradycyjnych instrumentach ludowych, takich jak diabelskie skrzypce, burczybas, bazuna.

MAGURZANIE z Łodygowic

Zobaczymy widowisko składające się z dwóch części. W pierwszej będą to tańce i pieśni górali żywieckich w strojach odświętnych, tzw. pasterskich. W drugiej części programu usłyszymy baciarskie śpiewki przy akompaniamencie heligonki i zobaczymy tańce w strojach uroczystych, takie jak siustany, koń, obyrtka oraz hajduk.

STAROSĄDECZANIE ze Starego Sącza

Zespół zaprezentuje tańce Lachów sądeckich, jakie dawniej wykonywano na weselach czy potańcówkach. Będą to m.in. polki, tramelki, walce, sztajerki, krakowiaki sądeckie, krzyżak.

ZIEMIA ORAWSKA z Lipnicy Wielkiej

Zespół w swoim repertuarze ma folklor górali orawskich. Prezentuje różnorodne tańce, od skocznych polek poprzez czardasze, kończąc na prastarych tańcach pasterskich.

ŻEŃCY WIELKOPOLSCY z Nietążkowa

Na TKB zespół przygotował tańce, przyśpiewki i muzykę z rejonu Szamotuł, zachodniej Wielkopolski i Kościana, scenkę pt. "Zmówiny w Morownicy" oraz tańce rzeszowsko-przeworskie. W programie ma także występy dwóch kapel dudziarskich.