50. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Zbliża się wyjątkowy czas dla zakopiańskiej kultury i folkloru. W sierpniu Zakopane świętować będzie Złote Gody największego festiwalu pod Giewontem – Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Przez pół wieku skupiał on górali z całego świata, miłośników i znawców folkloru oraz mieszkańców i turystów wokół jednej idei – pielęgnowania i kultywowania pięknego dziedzictwa, jakim jest kultura ludowa i dzielenia się bogactwem góralskiej tradycji, muzyki, śpiewu, tańca, strojów, rzemiosła i kuchni.

Po 50 latach przyszedł czas na podsumowanie dotychczasowych edycji, na przypomnienie bogatej historii tego wydarzenia i osób z nim związanych, na niezwykłe wspomnienia, a także na radosne świętowanie.

„Ze względu na jubileusz trwa wyjątkowy rok dla zakopiańskiej kultury i folkloru – Rok Twórczości Rodzimej. Jednocześnie pięćdziesiątą edycję festiwalu przygotowujemy i zapowiadamy już od dłuższego czasu. Zaprosiliśmy na nią zespoły, które do tej pory zdobywały „Złote ciupagi”, aby szczególnie uhonorować laureatów tej prestiżowej nagrody. Chcemy także jak najpełniej pokazać dziedzictwo naszego regionu i najlepsze zespoły z Zakopanego, Podhala i innych górskich zakątków Polski. Z niecierpliwością czekamy także na spotkanie z naszymi zagranicznymi gośćmi i bogactwem ich kultury. Festiwal był zawsze wyczekiwanym przez wszystkich świętem. Mam nadzieję, że tak jest również w tym roku, a świętowany wspólnie jubileusz szczególnie zbliży nas do rodzimej tradycji”– podkreśla Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, zapraszając na Złote Gody zakopiańskiego Festiwalu.

Jubileuszowy Festiwal otrzymał Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta Pani Agaty Kornhauser-Dudy. „Od dłuższego czasu Festiwal odbywa się pod patronatem honorowym kolejnych Pierwszych Dam. W tym roku mamy sytuację szczególną, gdyż jubileuszową edycję oprócz Małżonki Prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy patronatem objął także Prezydent Andrzej Duda. To dla nas zaszczyt i wyzwanie. Aby mu sprostać wzorem pierwszych festiwali powołaliśmy Radę Artystyczną, zapraszając do pracy w niej instruktorów wszystkich zakopiańskich zespołów regionalnych. Każdy z tych zespołów jest także gospodarzem tego wydarzenia – wyjaśnia Zastępca Burmistrza Agnieszka Nowak-Gąsienica”.

Gospodarzami Festiwalu są: Zespół im. Klimka Bachledy, Zespół Regionalny im. Bartusia Obrochty, Zespół Góralski „Zornica” oraz Parafialny Regionalny Zespół „Giewont”.

1969. fot. Wł. Werner

Występy festiwalowe, 1969 rok, fot. Wł. Werner

Górale z całego świata

Efektem tych starań jest bogaty program Festiwalu, który wypełni aż 11 dni. Jak co roku zobaczymy występy zespołów prezentujących góralski folklor z całego świata, a także liczne imprezy towarzyszące. Na festiwalowej scenie o Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi walczyć będą zespoły z Bułgarii, Hiszpanii, Indii, Macedonii, Rosji, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Turcji, Ukrainy, Węgier i Włoch, a także polonijny zespół „Ślebodni” z USA. Międzynarodowy skład uzupełnią polskie zespoły, które zakwalifikowały się końcem lipca podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu: Zespół Regionalny „Górale Łąccy” z Łącka, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lipowianie” z Lipowej, Zespół Regionalny „Mystkowianie” z Mystkowa oraz Uczelniany Zespół Góralski „Młode Podhale” z Nowego Targu. Wszyscy uczestnicy oceniani będą przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem dr Bożeny Lewandowskiej.

W programie oprócz występów konkursowych znalazły się także koncerty, które zabiorą nas w sentymentalną podróż przez historię Festiwalu. Podczas trzech z nich, zatytułowanych „Złote ciupagi”, zobaczymy dotychczasowych laureatów tej prestiżowej festiwalowej nagrody z Bułgarii, Węgier, Słowacji, Rumunii i Hiszpanii, a także z Polski („Podegrodzie”, „Kasinianie – Zagórzanie”). Podkreślić trzeba, że zespół "Podegrodzie" zdobył nagrodę podczas pierwszego Festiwalu w 1968r., będzie więc szczególnym gościem jubileuszu. Wystąpią także regionalne zespoły z Zakopanego (Zespół im. Klimka Bachledy, Zespół Regionalny im. Bartusia Obrochty, Zespół Regionalny „Budorze”, Zespół Regionalny „Holny”) oraz połączone zespoły polonijne z USA. Historię przywoła także wspomnieniowy koncert „Złote Gody Festiwalu”, podczas którego wystąpi Parafialny Regionalny Zespół „Giewont”.

Stałe punkty programu

Nie zabraknie oczywiście stałych punktów programu, takich jak ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej, konferencja naukowa „Sztuka inspirowana górami”, Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, koncert „Muzyka Łuku Karpat”, korowód ulicami Zakopanego, Wystawa Owczarków Podhalańskich, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych, Konkurs na dziecięcy plakat festiwalowy, Konkurs fotograficzny „Żywioł Folkloru”, Dni Narodowe, a także koncert „Mali Górale” oraz cieszące się wielkim zainteresowaniem animacje dla dzieci.

Jubileuszowe niespodzianki

Będzie także sporo nowości i jubileuszowych niespodzianek, a wśród nich otwarcie po generalnym remoncie nowego miejsca na kulturalnej mapie Zakopanego – dedykowanego twórczości rodzimej „Czerwonego Dworu” oraz warsztaty rękodzieła ludowego. Odbędą się promocje wydanych przez Miasto festiwalowych publikacji: pięknego albumu „50 lat Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich”, teki kolekcji plakatów festiwalowych, poświęconej twórcom ludowym książki „Kalejdoskopowy świat. Z historii kiermaszów sztuki ludowej w Zakopanem w latach 1968-2017” autorstwa Jolanty Flach, a także opracowania „Konie na Skalnym Podhalu” autorstwa Szymona Bafii. Z
kolei wydawnictwo „Astraia” z tej okazji przypomni związaną z festiwalem i folklorem poezję Tadeusza Staicha.

Wśród ciekawostek, na które warto zwrócić uwagę, są także pokazy filmów o folklorze w Kinie Miejsce, wieczorne zabawy z zespołami w wiosce festiwalowej, bicie rekordu w największej ilości górali tańczących taniec zbójnicki, koncerty zespołów festiwalowych w różnych dzielnicach Zakopanego, premiera filmu „Ostatni Górale” oraz jubileuszowe wystawy prezentowane zarówno w plenerze, jak i w nowo otwartym „Czerwonym Dworze”.

Namiot festiwalowy, 1979 rok, fot. R. Serafin

Namiot festiwalowy, 1979 rok, fot. R. Serafin

Folk i tradycyjne instrumenty

Organizatorzy przygotowali także mocny folkowy akcent. 16 i 17 sierpnia zapraszamy na dwa koncerty „Na folkową nutę”, podczas których wystąpią znane zespoły inspirujące się muzyką ludową wywodzące się nie tylko z Podhala. Wyjątkowym wydarzeniem będzie z pewnością koncert Zakopower & Atom
String Quartet oraz wystawiona przez zespół Mazowsze opera „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”. Na festiwalowej scenie zaprezentują się także zespoły: Krywań, Dikanda, Kapela Hanki Wójciak oraz Hanka Rybka, Holeviaters, Megitza i kabaret Truteń.

Nowością będzie zorganizowany w wiosce festiwalowej Jarmark Świętej Cecylii – targowisko instrumentów, którego gospodarzem jest Piotr Piszczatowski. Ciekawe regionalne instrumenty z Polski i
zagranicy będzie można nie tylko podziwiać i kupować, ale także poznać ich ciekawą historię i sposób wytwarzania. Szczególnie zapraszamy na specjalne prezentacje, które będą się odbywały od 19 do 25 sierpnia.

Zapraszamy na Złote Gody do Zakopanego

W sierpniu pod Giewontem po raz pięćdziesiąty spotkają się góralskie zespoły z całego świata oraz znawcy i miłośnicy folkloru. Piękne stroje, zwyczaje, muzyka i taniec, a także atrakcje dla dzieci i dorosłych z pewnością znów zachwycą festiwalową publiczność i wszystkich odpoczywających w tym czasie pod Tatrami. – Chcemy w wyjątkowy sposób celebrować to góralskie święto. Wydłużyliśmy czas trwania Festiwalu i przygotowaliśmy bogaty program, który na pewno na długo pozostanie w pamięci uczestników. Warto więc zaplanować wakacyjny odpoczynek właśnie w drugiej połowie sierpnia, by stać się częścią tego niezwykłego góralskiego święta – zapewnia z kolei Dyrektor Festiwalu Joanna Staszak.

Jubileuszowy Festiwal odbędzie się w dniach 16 – 26 sierpnia 2018 r.

festiwal-zakopane_2018

KulturaLudowa.pl sprawuje patronat medialny nad wydarzeniem.

Program festiwalu dostępny na stronie www.festiwale.zakopane.pl/festiwal-folkloru