31. Festiwal Dźwięki Północy

Festiwal Muzyki Inspirowanej Folklorem Dźwięki Północy prezentuje najwybitniejszych artystów, reprezentantów muzyki tworzonej z inspiracji folklorem basenu Morza Bałtyckiego, niezwykle różnorodnej stylistycznie, a zarazem jednoznacznie określającej poszczególne idiomy kulturowe.

Festiwal, organizowany co 2 lata, przez Nadbałtyckie Centrum Kultury jest jedyną imprezą w Polsce, która koncentruje się na prezentacji muzyki folkowej z obszaru Skandynawii, państw bałtyckich, Niemiec oraz oczywiście Polski. Dzięki niecodziennej tematyce oraz swojemu oryginalnemu klimatowi Festiwal zajmuje stałe miejsce w kalendarzu zarówno największych i najistotniejszych imprez folkowych w kraju, jak i wśród znaczących imprez trójmiejskich.

31. Festiwal „Dźwięki Północy” odbędzie się w dniach 28 lipca – 4 sierpnia 2012 r., złożony jest z pięciodniowych warsztatów tanecznych i instrumentalnych oraz trzech dni koncertowych.

Tegorocznym motywem przewodnim imprezy są instrumenty – akordeon i skrzypce oraz ich rola w muzyce tradycyjnej. W bogatym programie Festiwalu znaleźli się artyści prezentujący specyficzne i niezwykłe podejście do akordeonu – od tradycyjnego po awangardowe.

Kontynuujemy zainaugurowaną cztery lata temu część warsztatową, którą zakończy zabawa taneczna. Zapraszamy na tygodniowe spotkanie z muzyką instrumentalną i taneczną Danii oraz Polski (muzyka regionu Wielkopolski i Kaszub). Warsztaty muzyczne: instrumentalne – skrzypcowe i akordeonowe – oraz taneczne poprowadzą instruktorzy-praktycy z Polski i Danii. Uczestnicy spotkania z muzyką Kaszub będą mogli pracować pod okiem swoich mistrzów w niezwykle urokliwym miejscu – Chmielnie na Kaszubach.

Planujemy także pokaz filmu dokumentalnego “Soundbreaker”, którego bohaterem jest fiński akordeonista światowej sławy – Kimmo Pohjonen. Film w reżyserii Kimmo Koskeli nagrodzony był m.in. na 30. Międzynarodowym Festiwalu Filmów o Sztuce w Montrealu (2012).

Po raz pierwszy odbędą się w tym roku także warsztaty wycinanek “Folk it”, prezentujące folkowy design. Warsztaty otwarte są dla wszystkich w wieku lat 6 – 99, którzy tęsknią za misternym rękodziełem i szukają alternatywnej możliwości spędzenia wakacyjnego czasu. Warsztaty realizowane są wspólnie ze Stowarzyszeniem Arteria.

O historii Festiwalu…

Festiwal Muzyki Inspirowanej Folklorem został zapoczątkowany w latach 70. jako przegląd kaszubskich zespołów folkowych, zaś od kilku lat jest organizowany pod nazwą “Dźwięki Północy”. Ta międzynarodowa impreza, prezentująca muzyczne tradycje narodów półkuli północnej, gościła dotychczas artystów ze Szwecji, Niemiec, Danii, Litwy, Łotwy, Estonii, Grenlandii, Norwegii, Irlandii, Rosji i Polski. Na festiwalowych scenach prezentowali swoją egzotycznie brzmiacą twórczość Buriaci, Jakuci, Czukcze, Karelianie, Mordwini, Tuwińczycy oraz Eskimosi. Festiwal jest prestiżowym projektem Nadbałtyckiego Centrum Kultury i wydarzeniem mającym swoje stałe miejsce w kulturalnym kalendarzu Gdańska oraz na folkowej mapie Polski.

Program 31. Festiwalu “Dźwięki Północy”:

WARSZTATY:

28 -29 lipca 2012 /Chmielno/
Warsztaty instrumentalne z udziałem instruktorów z Polski (region Kaszuby):
Ludwik Choszcz – akordeon
Henryk Klasa – skrzypce

miejsce warsztatów: GOKSiR w Chmielnie, ul. Gryfa Pomorskiego 22

30 lipca – 3 sierpnia 2012

Warsztaty taneczne z udziałem instruktorów z Danii i Polski (region Wielkopolska):
Rikke Rasmussen i Ulla Ann Jakobsen (taniec) z towarzyszeniem Kristiana Bugge (skrzypce)
Grzegorz Ajdacki i Natalia Marwicz (taniec) z towrzyszeniem Kapeli Manugi

miejsce warsztatów: Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35

31 lipca – 3 sierpnia 2012

Warsztaty instrumentalne z udziałem instruktorów z Danii:
Nikolaj Busk – akordeon
Hal Parfitt Murray – skrzypce

miejsce warsztatów: Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II Stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego, ul. Gnilna 3, Gdańsk

31 lipca 2012

potańcówka współorganizowana przez Stowarzyszenie Trójwiejska

miejsce: plac przy Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku

3 sierpnia 2012

Noc Tańca – zabawa taneczna z muzyką na żywo (tańce polskie: z zachodniej Wielkopolski i Kaszub, tańce duńskie i szwedzkie)

miejsce: Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50, Gdańsk

KONCERTY:

2 – 4 sierpnia 2012, Centrum św. Jana

Nordic (Szwecja)

Hal & Nikolaj (Dania)

The Samurai (Finlandia/ Belgia/ Francja/ Irlandia/ Italia)

Antti Paalanen (Finlandia)

Olav Mjelva i Erik Rydvall (Norwegia/Szwecja)

Chłopcy kontra Basia (Polska)

Olo Walicki Kaszebe II (Polska)

miejsce koncertów: Cenrtum św. Jana, ul. Świętojańska 50, Gdańsk

POKAZ FILMOWY:

1 sierpnia 2012

“Soundbreaker” – dokument o wybitnym fińskim akordeoniście Kimmo Pohjonenie w reżyserii Kimmo Koskeli (“Prix de la Creation”, the Award for Best Creative Film at FIFA 2012, the 30th Festival International for Films on Art, in Montreal)
www.kimmopohjonen.com
miejsce: Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50, Gdańsk

4 sierpnia 2012

Warszaty wycinanek “Folk it”
miejsce: Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35 Gdańsk

zapisy na warsztaty: edukultura@nck.org.pl

Więcej informacji na stronie www.dzwiekipolnocy.pl