20-lecie Szlaku Rękodzieła Ludowego Województwa Podlaskiego

W dniach 26 -27 lipca zapraszamy do Czarnej Wsi Kościelnej na wyjątkowy piknik etnograficzny – święto Szlaku Rękodzieła Ludowego Województwa Podlaskiego.

Impreza promująca najstarszy szlak etnograficzny w Polsce, opracowany i wdrożony w 1994 r. przez działu etnografii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku (Halinę Jakubowską i Wojciecha Kowalczuka). Obejmuje najcenniejsze zachowane w regionie pracownie i ośrodki rękodzielnicze, kultywujące tradycyjne technologie i wzornictwo.

20-lecie Szlaku Rękodzieła Ludowego Województwa Podlaskiego
Czarna Wieś Kościelna 26-27-07-2014, godz. 11-17

Od 20 lat szlak przyciąga każdego roku tysiące turystów i miłośników sztuki ludowej z kraju i zagranicy.

Impreza w atmosferze etnograficznego pikniku, odbędzie się w pracowniach garncarskich wytwarzających ceramikę siwą w Czarnej Wsi Kościelnej.  Pracownie gościć będą też twórców z pozostałych miejscowości leżących na szlaku. Rzemieślnicy i artyści ludowi będą prezentować swoją twórczość i zachęcać turystów do odwiedzenia swoich warsztatów w trakcie sezonu. Na imprezie swoje warsztaty promować też będą janowskie tkaczki, pisankarki z Lipska.

W programie:
– zwiedzanie pracowni garncarskich i kuźni
– spotkania z janowskimi tkaczkami, pisankarkami z Lipska, rzeźbiarzem z Sokółki i łyżkarzem z Zamczyska
– prezentacja tradycyjnych technologii i form
– wystawa ceramiki siwej i krzyży wystawy prac powstałych podczas Międzynarodowych plenerów ceramiki siwej i kowalstwa tradycyjnego w latach 2012 i 2013. w Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie
– nauka toczenia na kole garncarskim
– koncerty „Tria akordeonowego” z Czarnej Wsi Kościelnej.
– zwiedzanie Czarnej Wsi Kościelnej z przewodnikiem turystycznym PTTK (godz. 11.00, 13.00 i 15.00)

PLAKAT_A2.jpg

TESTTT