Ponad 800 artystów ludowych wzięło udział w zakończonym w niedzielę 53. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. Po raz kolejny w czerwcowy weekend w Kazimierzu Dolnym można było usłyszeć pieśni i muzykę ludową ze wszystkich regionów Polski.
„W festiwalu licznie zaprezentowali się artyści ludowi ze wszystkich regionów Polski, a więc ze wszystkich obecnych województw. Jury z zadowoleniem odnotowało także fakt, że w obecnym roku w festiwalu wzięli udział także reprezentanci mniejszości etnicznych. Jury pozytywnie odnotowuje fakt bardzo wysokiego poziomu artystycznego tegorocznej edycji Festiwalu, co w szczególności dotyczy licznie występujących kapel oraz zespołów śpiewaczych. Znalazło to odzwierciedlenie w ilości przyznanych nagród oraz wyróżnień. Z pewnym niepokojem komisja zauważą zmniejszoną liczbę prezentacji w kategorii instrumentaliści” – czytamy w komunikacie wydanym przez Jury Festiwalu.
W dniach 28-30 czerwca 2019 na kazimierskiej scenie wystąpiło 20 kapel, 32 zespoły śpiewacze, 14 instrumentalistów, 27 solistów śpiewaków, oraz 28 grup w konkursie „DUŻY – MAŁY”.
Nagrodę główną Basztę w kategorii kapel jury przyznało Kapeli Szymona Tylki z Zakopanego, woj. małopolskie.
W kategorii zespołów śpiewaczych Basztę otrzymała Grupa Śpiewacza Mężczyzn z Czarni, woj. mazowieckie.
Najlepszy wśród solistów instrumentalistów okazał się Piotr Krupski, cymbalista z Elbląga, woj. warmińsko-mazurskie, kontynuujący rodzinne tradycje gry na tym instrumencie. W kategorii solistów śpiewaków nagrodę główna wyśpiewał Leszek Wiśniewski z Gągolina Południowego, woj. łódzkie.
Jak co roku dużym zainteresowaniem jury i publiczności cieszyła się kategoria konkursowa „Duży-Mały”. Tutaj w grupie instrumentalistów jury przyznało sześć równorzędnych nagród I stopnia: Jakub Rusiecki z synem Jakubem z Rabki Zdroju, woj. małopolskie; Krzysztof Tobiasz z Jakubem Kuczajem z Lubomierza, woj. małopolskie; Andrzej Sowa z Młodzieżową Kapelą Ludową „Pogórzanie” z Dynowa, woj. podkarpackie; Szymona Bafia z Zofią Bafią i Franciszkiem Toporem-Futrem z Zakopanego, woj. małopolskie; Antoni Gluza z uczniami ze Szczyrku, woj. śląskie; Kapela Wiesławy Gromadzkiej z Kamienia Dużego, woj. mazowieckie.
Natomiast w grupie śpiewaków cztery równorzędne nagrody I stopnia otrzymali Sabina Cichoń z zespołem „Mali Lubatowianie” z Lubatowej, woj. podkarpackie; Damian Balcer z zespołem „Szuwarki” z Wiżajn, woj. podlaskie; Witold Kuczyński z Emilią Dzieżyk z Czarni, woj. mazowieckie; Krystyna Hoduń z zespołem „Młode Rozkopaczewianki” z Rozkopaczewa, woj. lubelskie.
Komisja kolejny raz przyznała specjalną nagrodę wybranemu instrumentaliście. Jest to nagroda im. prof. Jana Stęszewskiego, wieloletniego członka i przewodniczącego jury. Był On współtwórcą regulaminu, ale także twórczo rozwijał jego podstawowe idee. W tym roku Nagrodę otrzymał Adam Knobel grający na koźle weselnym z Nietążkowa, woj. wielkopolskie.
Szczegóły oraz protokół jury na stronie Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie.
* Fot. Krzysztof Butryn