Zostań Wołoczebnikiem! Weż udział w wiosennym kolędowaniu

Zbliża się jedyny moment w roku, kiedy po wioskach Podlasia chodzą od domu do domu męskie kompanie śpiewacze, które swoimi konopielkami, gospodarzami, historiami o pradawnej walce św. Jerzego ze smokiem oraz pieśniami wielkanocnymi przyczyniają się do zapewnienia odwiedzanym gospodarzom dostatku w obejściach, ich córkom rychłego zamążpójścia, oraz ogólnego pomnożenia życia i płynącej z tego radości.

W zamian za życzenia otrzymują jajka, kiełbasę, wódkę, które po skończonym późną nocą kolędowaniu stanowią doskonały asumpt do wspólnej wesołej uczty.

Wołoczebnik (wołokacz, włóczebnik) – osobnik płci męskiej, najlepiej kawaler, pełnoletni (vide: odpowiedzialny), sposobny do wspólnego marszu i wielogodzinnego śpiewu w zmiennych warunkach pogodowych.

Do zadań wołoczebnika należy znajomość wybranych pieśni wielkanocnych (głoszenie dobrej nowiny), wiosennych kolęd życzących (wraz z wiedzą o tym, komu, co i jak życzyć, aby życzenie miało moc sprawczą), obecność w Niedzielę Wielkanocną na Podlasiu, godne reprezentowanie kompanii wołoczebnej. (Więcej o zwyczajach konopielkowych: http://sercedzwonu.pl/pkk_01.html)

29 marca – 1 kwietnia

Do udziału w kolędowaniu potrzebne jest przeszkolenie, które odbędzie się w Knyszyńskim Domu Kultury, podczas którego pieśni uczyć się będziemy między innymi od pana Jana Konopko i pana Jana Szklarzewskiego – liderów dawnych kompanii konopielkowych w swoich wioskach.

8 kwietnia

Kolędowanie zwyczajowo rozpoczyna się w godzinach popołudniowych Niedzieli Wielkanocnej i trwa do ostatniego domu w wiosce. Tak więc należy być gotowym na Święta Zmartwychwstania Pańskiego poza domem.

Wszystkich zainteresowanych przygotowaniami i uczestnictwem w tym niezwykłym trwającym tylko jeden dzień w roku kolędowaniu zapraszamy do zapisów:

Jadwiga Konopko – Dyrektor Knyszyńskiego Ośrodka Kultury

e-mail – kok@knyszyn.pl

tel. 085 72 79 997

Udział w przedsięwzięciu jest bezpłatny.

W czasie trwania szkolenia i podczas Wielkanocy przestrzeń noclegową zapewnia Knyszyński Ośrodek Kultury. Należy zaopatrzyć się w karimatę i śpiwór.

Zapraszamy na stronę: www.sercedzwonu.pl

TESTTT