Znamy wyniki 51. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Jana Pocka

W 2022 roku Zarząd Główny Stowarzyszenia Twórców Ludowych ogłosił w formule otwartej LI edycję Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Jana Pocka. Na konkurs nadesłano 92 zestawy poetyckie i 47 prozatorskich.

W dniu 26 października 2022 roku w Lublinie jury obradujące w składzie: prof. dr hab. Jan Adamowski, mgr Halina Kosienkowska-Ciota, mgr Katarzyna Kraczoń (sekretarz konkursu), dr Donat Niewiadomski (przewodniczący jury) I nagrodę w dziedzinie poezji przyznało Teresie Parynie („Grań”) za zestaw.

Nagrodę II otrzymali: Ewa Jowik („Modraszka”), Florianna Kiszczak („Wiśnia1”), Wanda Łomnicka-Dulak („Pamięć”) za zestawy wierszy oraz Elżbieta Wójtowicz („Czeremcha”) za utwory Czas kładzieKu jesieni.

Nagrodę III za zestawy uzyskali: Agnieszka Drążek („Złota jabłonka”), Mirosław Puszczykowski („Dziewczynka bez zapałek”), Regina Sobik („Kamratka”).

Wyróżnieniami w poezji uhonorowano: Grzegorza Baczewskiego („Wiejski filozof”) za zestaw, Małgorzatę Borzeszkowską („Poczekam”) za wiersze OczekiwanieModlitwa zielna, Magdalenę Dryl („Powrót do korzeni”) za utwory Jesienny bukiet oraz Letnie strofy, Zdzisława Drzewieckiego („Koryfeusz”) za zestaw, Krystynę Gudel („Las”) za liryki StółO mojej ziemi, Krystynę F. Hendzel („Olszyna”) i Krystynę Igras („Dąb”) także za zestawy, Annę Jabłońską („Cztery pory roku”) z wiersz Koniec lata, Marka Klamczyńskiego („Klon”), Ewelinę Kuśkę (Mazurek”), Katarzynę Mańkę-Malarę („KMM”), Zdzisława Purchałę (Nestor”), Zofię Roj-Mrozicką („Skorusa”) – za zestawy, Marka Szewczyka („Pisakowy dziadek”) za Sonatę karpacką oraz Donatę Witkowską-Kowal („Szalinówka”) również za zestaw.

Jury przyznało także nagrodę specjalną Urszuli Krajewskiej-Szeligowskiej („Pochyła jabłoń”) za wiersz Lutnia i śpiewak poświęcony patronowi konkursu.

Laureatkami I nagrody w dziedzinie prozy zostały: Ewelina Kuśka („Mazurek”) za zestaw oraz Zofia Przeliorz („Mrokiewka”) za opowiadanie Najlepiej z rana, z rosą…

II nagrodę za zestaw przyznano Walerii Prochownik („Wrzos1”).

Nagrody III przypadły: Agnieszce Demarczyk („Szeptucha”) za opowiadanie Kroczycie bajania o Skrzypku Czerwonym, Patrycji Pelicy („Malinowa”) za opowiadanie W starym piecu diabeł pali oraz Danucie Ewie Skalskiej („Mniszek”) za opowiadanie na tle wierzeniowym pt. Mamuna.

Wyróżnienia w prozie otrzymali: Anna Błachucka („Piekielnica”) za opowiadanie Plenum, Elżbieta Maria Grymel („Dziewanna”) za tekst Jak my ostatni raz żniwowali, Ewa Jowik („Modraszka”) za utwór Przypowieść o ptakach, Barbara Mida („Wilga1″) za zestaw, Anna Paterek („Cisza leśna”) za opowiadanie Babka Anastazja, Stanisław Ptaszek („Kurcobel”) za utwory Wymiatanie sąsiekówMłocka, Zofia Roj Mrozicka („Skorusa”) za opowieści PołącenieTrudno pyrć, Mirela Rubin-Lorek („Vivat Silesia”) z utwór O dziewczynie Meluzynie – śląska powiastka, Kazimierz Surzyn („Feliks 2022”) za teksty Karczma na Kamiennej GórzeModlitwa czyni cuda, Elżbieta Wójtowicz („Czeremcha”) za zestaw oraz Andrzej Zawadzki („Dusek”) za opowieść z życia wsi pt. Werko.

Poziom literacki utworów poetyckich i prozatorskich nadesłanych na tegoroczny konkurs był wyrównany. Nie odnotowano w zasadzie tekstów jaskrawo odbiegających od przyjętych w naszym kręgu kulturowym kanonów estetycznych. Zarówno w poezji, jak i w prozie, funkcjonalnie posługiwano się autentyczną na ogół gwarą. Poza wyjątkami, nie raziły jednostronne wizerunki wsi. Z ubolewaniem odnotowano natomiast przypadki plagiatów w prozie, ponieważ jako własne przedstawiono na przykład przekazy Józefa Ignacego Kraszewskiego, a ponadto sięgano do prezentowanych w Internecie bajek polskich. Utwory takie wyłączono oczywiście z konkursu.

Oceniane wiersze cechowała zazwyczaj zwięzłość kompozycyjna, nie zabrakło też oryginalnej metaforyki i innych środków stylistycznych, np. porównań. Wielokrotnie zaznaczyła się osobista perspektywa wypowiedzi i głębia refleksyjna. Odnotowano sporo liryków rodzinnych, pejzażowych (opisy wiejskiej natury) i religijnych, zwłaszcza modlitewnych. Podejmowano próby wskrzeszania dawnego świata rodzinno-wiejskiego przez słowo. Jak zwykle, pojawiły się wiersze o przemijaniu i starości. Mniej było tekstów nawiązujących do poetyki pieśni ludowej. Wśród liryków poświęconych patronowi konkursu nie zaobserwowano szczególnych rewelacji.

W prozie literackość przeważała nad realizmem, chociaż zauważono także przekazy przedstawiające autentyczne życie i problemy wsi, m.in. ukazujące próby kolektywizacji w latach wczesnego PRL-u bądź wysiedlenia miejscowości pod socjalistyczne inwestycje. Ciekawie wypadły opowiadania na tle wierzeniowym, wzbogacone niekiedy ujęciami anegdotycznymi. Pozytywne wrażenie wywarły też niektóre opowiadania utrzymane w konwencji baśniowej. W stosunku do poprzednich lat zdecydowanie mniej było opowieści wierzeniowych. Zdarzały się literackie opracowania znanych w poszczególnych regionach motywów folklorystycznych. Pewnym przekazom właściwe okazały się intencje moralizatorskie. Dość sprawnie posługiwano się dialogami. W wielu utworach prozatorskich zabrakło natomiast rozwinięcia fabuł i zarysowanych sytuacji, co sprawiło, że przybrały one raczej charakter konspektów lub pozostały na poziomie wstępnego pomysłu.

Wszyscy laureaci otrzymają nagrody finansowe, które wyślemy przekazem pocztowym. Teksty wszystkich laureatów będą opublikowane w wydawnictwie pokonkursowym, które wraz z dyplomem zostaną wysłane w późniejszym terminie.

Nagrody w tegorocznej edycji konkursu zostały ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za co organizatorzy składają szczególne podziękowania.

Jury konkursu:
Jan Adamowski
Halina Kosienkowska-Ciota
Katarzyna Kraczoń
Donat Niewiadomski

* Zdjęcie główne: Obrady Jury 51. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Jana Pocka, fot. Katarzyna Kraczoń