Znamy nazwiska laureatów Konkursu „Nasze Muzyczne Źródełko”

10 grudnia poznaliśmy nazwiska laureatów IV edycji konkursu „Nasze Muzyczne Źródełko”, którego organizatorami są Polskie Radio Dzieciom, Radiowe Centrum Kultury Ludowej oraz Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Anastazja Zaziąbło-Hubiak, Antoni Sieczka, Aleksandra Duc, zespół – Orkiestra Podróżniacy oraz duet Anna Golec i Klaudia Fajkis.

Konkurs skierowany był do dzieci od 3. do 15. roku życia, muzykujących rodzin oraz zespołów amatorskich wykonujących muzykę ludową i folkową. Honorowy patronat nad konkursem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji i Nauki oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Konkurs „Nasze Muzyczne Źródełko” odbył się już po raz czwarty, a jego głównymi celami są edukacja i promowanie kultury w zakresie muzyki ludowej i folkowej. Miłośnicy tego gatunku muzyki mogli przesyłać swoje zgłoszenia w czterech kategoriach wiekowych: od 3 do 6 lat, od 7 do 10 lat, od 11 do 15 lat i w kategorii rodzinnej (zespołowej). W tym roku do redakcji wpłynęło ponad 80 zgłoszeń.

Jury w składzie: Hanna Szczęśniak – ​producentka, reporterka, dziennikarka Radiowego Centrum Kultury Ludowej, prowadząca audycję „Źródełko” w Polskim Radiu Dzieciom, Piotr Dorosz – etnomuzykolog, harmonista i akordeonista, twórca kapeli, jeden z prowadzących audycje „Źródełko” w Polskim Radiu Dzieciom, Heniek Małolepszy – kompozytor, gawędziarz, popularyzator miejskiego folkloru stolicy, Marta Powałowska – dziennikarka Polskiego Radia Dzieciom, Gabriela Mościcka – wokalistka, akordeonistka, założycielka i liderka Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej oraz Kamila Kobielus – skrzypaczka, laureatka I konkursu „Nasze Muzyczne Źródełko” – wyłoniło 25 finalistów, spośród których słuchacze wybrali laureatów tej edycji.

Tegorocznymi laureatami zostali: w kategorii 3-6 lat – Anastazja Zaziąbło-Hubiak, w kategorii 7-10 lat- Antoni Sieczka, w kategorii 11-15 lat – Aleksandra Duc i w kategorii rodzinnej/zespołowej: zespół
– Orkiestra Podróżniacy i duet Anna Golec i Klaudia Fajkis.

Główną nagrodą jest występ podczas uroczystego koncertu organizowanego przez Polskie Radio Dzieciom i Radiowe Centrum Kultury Ludowej oraz Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.