Zmarła Halina Radecka – reżyser i kierownik Zespołu Obrzędowego z Hańska

16 marca 2022 r. zmarła Halina Radecka, animatorka kultury, kierowniczka Zespołu Obrzędowego z Hańska na Lubelszczyźnie – poinformował Gminny Ośrodek Kultury w Hańsku.

W przesłanej do nas informacji czytamy:

„Nasza Halinka, bo tak ją nazywaliśmy, swoją przygodę z kulturą zaczęła społecznie w 1982 r. zakładając i prowadząc Teatr Dziecięcy „Maluch” w Hańsku. W 1985 r. założyła Kapelę Obejściową, z którą koncertowała w wielu województwach południowo-wschodniej Polski. W 1987 r. założyła Kapelę Ludową – dwukrotnego laureata Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. W 1990 r. została zatrudniona w Gminnym Ośrodku Kultury w Hańsku na stanowisku Instruktora K-O i w tym samym roku została Kierownikiem i reżyserem Zespołu Obrzędowego w Hańsku.

Nadal prowadziła Teatr Dziecięcy „Maluch” oraz założyła Teatr Dziecięcy „Berbeć” i Gimnazjalną Grupę Teatralną „Koty”. Zespół Obrzędowy, który prowadziła jest 7 – krotnym laureatem Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie, laureatem Krajowego Przeglądu Wiejskich Zespołów Artystycznych w Kielcach, Ogólnopolskiego Turnieju Recytatorów i Teatrów Małych Form w Chełmie, brał udział w Teatralnych Spotkaniach Obrzeży w Galerii Władysława Hasiora w Zakopanem, wielokrotnie prezentował swoje widowiska szerokiej publiczności.

Za swoją działalność artystyczną Halinka została odznaczona odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także została nagrodzona „Za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej” przez Marszałka Województwa Lubelskiego.

Zespół prowadziła do końca 2021 r.”

* Zdjęcie główne: Halina Radecka, fot. Gminny Ośrodek Kultury w Hańsku