Zmarła Grażyna Dąbrowska

W wieku 95 lat zmarła w Warszawie prof. Grażyna Dąbrowska, wybitna znawczyni polskich tańców ludowych, doktor nauk humanistycznych, etnograf, pedagog, choreograf, etnochoreolog. 

Grażyna Władysława Dąbrowska (28. 11. 1921 – 12. 05. 2016) – etnograf, choreograf, etnochoreolog, autorka wielu publikacji z zakresu kultury ludowej. W 1989 roku z jej inicjatywy powstało towarzystwo Etnochoreologiczne, które integruje środowiska badaczy i organizatorów amatorskiego ruchu artystycznego, choreografów i miłośników tańca ludowego. Była również organizatorką zespołów i znaczących imprez folklorystycznych, cyklu koncertów pieśni, muzyki i tańca w Filharmonii Narodowej. Laureatka Nagrody im. Oskara Kolberg (1987 r.). W 2011 roku za wieloletnią działalność na rzecz kultury ludowej otrzymała medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2014 roku zasiadała w Komitecie honorowym Roku Kolberga.

Pogrzeb odbędzie się 24 maja br. na Cmentarzu Bródnowskim w w Kościele p.w. MB Częstochowskiej w Warszawie o godz. 12.30.

* Na zdjęciu: Grażyna Dąbrowska, fot. B. Polakowska/Archiwum Nagrody Kolberga.