Zapełniona Pustka – monografia Karola Wójciaka Heródka

W 2019 roku przypadnie pięćdziesiąta rocznica śmierci Karola Wójciaka Heródka z Lipnicy Wielkiej na Orawie (1892-1969). Stowarzyszenie Rozwoju Orawy z Jabłonki wraz z grupą organizacji partnerskich rozpoczęło przygotowania do obchodów tego jubileuszu. Jedną z pierwszych inicjatyw będzie październikowa konferencja poświęcona artyście.

W roku poprzedzającym jubileusz Stowarzyszenie organizuje ciąg wydarzeń skupionych wokół Heródka, w tym proponowaną konferencję. Działania przypominające i upowszechniające artystę mają miejsce w społeczności lokalnej na Orawie i w Małopolsce. Kulminacją obchodów w 2019 roku będą wydarzenia o skali ogólnopolskiej: wystawa zorganizowana przez Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie i wydawnictwo – pierwsza monografia rzeźbiarza.

Zapełniona Pustka to spotkanie wokół powstającej monografii Karola Wójciaka. Wielu znawców sztuki ludowej, naiwnej i outsider art może zdziwi fakt, że twórca takiego kalibru jak Heródek nie doczekał jeszcze tego typu opracowania na swój temat. Wreszcie pojawiła się szansa na etnograficzny i kulturowy “must have”… Pierwsza i nowa opowieść o rzeźbiarzu gnotków z Lipnicy Wielkiej na Orawie powstanie z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna” na lata 2018/19.

Tytuł konferencji nawiązuje do luki, która czekała na wypełnienie przez 50 lat. Prelekcje wygłoszą zaproszeni do współpracy autorzy. Uczestnicy konferencji będą mieli wyjątkową możliwość skonfrontowania zebranego materiału teoretycznego o artyście z formami przekazu jakimi są fotografia, rzeźba, film i spektakl.

Zapełniona Pustka jest adresowana do osób szeroko zainteresowanych kulturą i sztuką, zjawiskami ze styku sztuki, etnografii, antropologii kulturowej, psychologii; do wielbicieli sztuki ludowej, naiv, outsider art. Także do tych, którzy dopiero chcieliby poznać artystę i przybliżyć się do jego sztuki. Konferencja może być też formą poszerzenia edukacyjnej podstawy programowej dla młodzieży licealnej klas humanistycznych i profilowanych liceów artystycznych plastycznych, teatralno-filmowych; studentów kierunków humanistycznych, m. in. teatrologii, historii sztuki, etnologii, arteterapii, itp.

Program

26 października (piątek)
– odczyty prelegentów/pokazy filmów
– wystawa fotografii rzeźb Karola Wójciaka, „Podróże z Herod-kiem”, fot. Klaudyna Schubert/Kraków
– prezentacja rzeźbiarskich instalacji „OSTRĘGI”, wyk. Magdalena Kostrzewa-Smreczak i Marian Smreczak/Lipnica Mała

miejsce: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli/Kraków, plac Wolnica 1

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie: www.etnomuzeum.eu. Osoby zainteresowane udziałem w konferencji prosimy o przesłanie formularza na adres e-mail: konferencja.herodek@gmail.com lub graff@etnomuzeum.eu do 22 października 2018 roku

28 października (niedziela)
– pokaz spektaklu „Nasz Heródek lipnicki. Posiad teatralny” / spotkanie z twórcami

miejsce: Scena SCKM Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży/Kraków, ul. Wietora 15, tel. 12 430 50 90, wstęp wolny, rezerwacja miejsc: scena.tanca.sckm@gmail.com

Organizatorzy: Stowarzyszenie Rozwoju Orawy/Jabłonka, Stowarzyszenie STOG/Kraków, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli/Kraków, Polskie Towarzystwo Ludoznawcze/Oddział Kraków, Stowarzyszenie Psychiatria i Sztuka im. dr Andrzeja Kowala/Kraków, Galerie d’Art Naif Leszek Macak/Kraków

zapelniona-pustka-plakat