Zalipie i Mazowiecki Szlak Tradycji mają szansę zostać 7. cudem Polski. Trwa głosowanie!

Ruszyła kolejna edycja wakacyjnego plebiscytu „7 nowych cudów Polski” organizowanego przez miesięcznik National Geographic Traveler. O to wyjątkowe miano powalczą w tym roku aż 32 niezwykłe miejsca z całej Polski. Nas najbardziej interesują dwie nominacje: malowana wieś Zalipie oraz Mazowiecki Szlak Tradycji.

– Nie mam wątpliwości, że jeden z 7 nowych cudów Polski powinien znajdować się właśnie w Małopolsce. Regionie, który jest tak bogaty w niezwykłe krajobrazy, tradycje i bezcenne dziedzictwo kulturalne. Docenili to już turyści, którzy tak tłumnie odwiedzają nasze województwo. W zeszłym roku Małopolskę odwiedziło aż 13,9 mln turystów, w tym niemal 3 mln to obcokrajowcy z 53 państw świata – zachęca do głosowania na małopolskich kandydatów Leszek Zegzda, członek ZWM.

Piękne, kwieciste malunki, które dekorują drewniane domy, ale też zabytkowe studnie czy płoty –  to widok, który w Zalipiu robi wrażenie na każdym, kto odwiedzi  tę niezwykłą wieś. Tu mieści się m.in. zagroda Felicji Curyłowej, wybitnej zalipiańskiej malarki, która żyła w XX wieku. Już wtedy to jej zagroda była najczęściej odwiedzana przez turystów – dzisiaj to punkt obowiązkowy dla każdego odwiedzającego to miejsce. Warto podkreślić, że obiekt znajduje się od 1978 r. w strukturze Muzeum Okręgowego w Tarnowie, które jest jedną z instytucji kultury Małopolski.

Zalipie to nie jedyna atrakcja z Małopolski, na którą można głosować. W plebiscycie są również nominowane Termy Bukovina. To największy kompleks geotermalny w Polsce zasilany jest wodą czerpaną w Bukowinie Tatrzańskiej z głębokości niemal 2,5 km.

Drugim nominowanym miejscem odnoszącym się do kultury ludowej jest Mazowiecki Szlak Tradycji. Ponad dwieście miejsc skupionych na kilku ścieżkach tematycznych takich jak: kulinaria, architektura wiejska, rękodzieło oraz muzyka i taniec. Wszystko zebrane i skatalogowane na jednej stronie internetowej. Hasło szlaku to: „Co krok, to obyczaj”. I tego należy się spodziewać. Strona internetowa projektu: www.mazowieckiszlaktradycji.com.

* * *

Głosowanie w plebiscycie odbywa się online i potrwa do 31 sierpnia br. Każdy, kto odda głos w plebiscycie i uzasadni swój wybór, ma szansę zdobyć nagrody. Wyniki zostaną opublikowane na łamach październikowego numeru National Geographic Traveler, który ukaże się 23 września br. Ponadto, 14 października podczas targów World Travel Show odbędzie się uroczysta gala z udziałem zwycięzców 6. edycji plebiscytu „7 Nowych Cudów Polski”.

* Na zdjęciu: Wieś Zalipie, fot. www.malopolskie.pl

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego / www.7cudow.national-geographic.pl