Zakopiańska malarka ludowa Marta Walczak-Stasiowska wśród laureatów Dorocznej Nagrody Ministra Kultury

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński odznaczył twórców, animatorów i mecenasów, których działalność w sposób szczególny przyczyniła się do rozwoju, upowszechniania i ochrony kultury. W zaszczytnym gronie laureatów obok Wiesława Komasy, Mariana Dziędziela, Bronisława Wildsteina czy Jana Englerta znalazła się również wybitna podhalańska twórczyni ludowa Marta Walczak-Stasiowska z Zakopanego.

Gala wręczenia Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyła się 15 czerwca w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Uświetniła ją Polska Orkiestra Radiowa, która wykonała utwory muzyki filmowej. Uroczystość poprowadził wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński wraz z Małgorzatą Kożuchowską.

Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostały przyznane w szesnastu kategoriach: teatr, film, muzyka, literatura, sztuki wizualne, taniec, twórczość ludowa, ochrona dziedzictwa kulturowego, ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą, upowszechnianie kultury, edukacja artystyczna, kultura cyfrowa, całokształt twórczości, architektura, mecenas kultury.

Laureatką w kategorii „Twórczość ludowa” została Marta Walczak-Stasiowska. Odbierając Nagrodę z rąk ministra kultury Piotra Glińskiego podziękowała “wszystkim pokoleniom twórców przed nią”, od których pracy mogła się przyglądać.

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński i Marta Walczak-Stasiowska, fot. Danuta Matloch / www.mkidn.gov.pl

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński i Marta Walczak-Stasiowska, fot. Danuta Matloch / www.mkidn.gov.pl

Marta Walczak-Stasiowska malarka na szkle, hafciarka, pielęgniarka. Jest córką Zdzisława Walczaka (klasyka malarstwa na szkle) i Zofii z d. Zych (śpiewaczki ludowej). To właśnie pod okiem taty poznawała techniki i tajemnice tej dziedziny twórczości. Jej obrazy utrzymane są w typowej ludowej stylistyce. Zawodowo pracuje jako pielęgniarka oddziałowa na oddziale neonatologicznym w zakopiańskim szpitalu. Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Laureatka wielu nagród, w tym nagród za prace prezentowane podczas Targów Sztuki Ludowej w Kazimierzu nad Wisłą, Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Dyplomu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury ludowej. W 2011 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej prace są prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych w wielu krajach świata.

Wyróżnienia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymali:

Wiesław Komasa – teatr
Marian Dziędziel – film
Ryszard Peryt – muzyka
Elżbieta Cherezińska – literatura
Piotr Bernatowicz – sztuki wizualne
Jacek Łumiński – taniec
Marta Walczak-Stasiowska – twórczość ludowa
Andrzej Szczerski – ochrona dziedzictwa kulturowego
Historia Bez Cenzury – ochrona dziedzictwa kulturowego
Alicja Klimaszewska – ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą
C. Pierre Zalewski – ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą
Alicja Helman – upowszechnianie kultury
Emilian Kamiński – upowszechnianie kultury
Katarzyna Popowa-Zydroń – edukacja artystyczna
Jakub Różalski – kultura cyfrowa
Jan Englert – całokształt twórczości
Bronisław Wildstein – całokształt twórczości
Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak – architektura
Bohdan Urbankowski – nagroda im. Tadeusza Merty „Między literaturą a historią”
PKN ORLEN – nagroda honorowa

Tegoroczna gala miała wyjątkowy charakter ze względu na przypadającą 100. rocznicę powstania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Galę uświetniła Polska Orkiestra Radiowa, która wykonała utwory muzyki filmowej.

Retransmisja gali odbędzie się w sobotę, 16 czerwca br., o godzinie 22:30 na antenie TVP 1 oraz TVP Kultura.

* * *
Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest przyznawana od 1997 roku artystom, twórcom i animatorom kultury za całokształt ich działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w reprezentowanej przez nich dziedzinie. To prestiżowe wyróżnienie pozwala Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślić najważniejsze nurty i zjawiska pojawiające się w polskiej kulturze poprzez uhonorowanie osób, które je tworzą i reprezentują.

* Zdjęcie główne: Laureaci tegorocznej Dorocznej Nagrody Ministra Kultury, fot. Danuta Matloch / www.mkidn.gov.pl

Źródło: www.mkidn.gov.pl