Z powodu koronawirusa odwołano nadchodzące festiwale muzyki tradycyjnej i folkowej

Zaplanowane w najbliższym czasie festiwale i koncerty muzyki tradycyjnej i folkowej podzieliły los innych tego rodzaju wydarzeń i inicjatyw. Ze względu na pandemię koronowirusa odwołano m.in. marcowy Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej „Ethniesy” czy majowy Festiwal Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.

W związku z podjęciem zdecydowanych kroków mających na celu zatrzymanie szerzenia się koronawirusa SARS-CoV-2 sztab kryzysowy z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego zdecydował o czasowym zamknięciu od 12 marca 2020 r. instytucji kultury, filharmonii, oper, operetek, teatrów, muzeów, kin, domów kultury, bibliotek, galerii sztuki oraz szkół, uczelni wyższych i placówek szkolnictwa artystycznego. Oznacza to zawieszenie organizacji wydarzeń kulturalnych z udziałem publiczności, w tym koncertów, spektakli, wernisaży oraz wydarzeń specjalnych.

Jednym z pierwszych odwołanych folkowych wydarzeń był Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej Ethniesy. Organizowany od ośmiu lat w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy festiwal, miał odbyć się w ten weekend. Kilka dni przed rozpoczęciem organizatorzy na swoich stronach zamieścili komunikat:

„Kochani, z przykrością informujemy, że zmuszeni jesteśmy odwołać Ethniesy (od 19 do 22 marca). Od dzisiaj jednak pracujemy nad tym, by przełożyć festiwal na inny, bezpieczny termin. Jeśli sytuacja się ustabilizuje, 8 edycja Ethniesów odbędzie się jeszcze w tym roku. Ci z Was, którzy kupili już bilety i karnety mogą je zwrócić tą drogą, jaką je nabyli. Możecie je też zostawić i wykorzystać w nowym terminie. Teraz dajmy sobie czułość i niech towarzyszy nam muzyka. Będziemy Was informować na bieżąco, kiedy odbędą się tegoroczne Ethniesy, bo że się tak stanie – nie mamy wątpliwości”.

Na festiwalowej scenie zagrać miały takie zespoły jak Polmuz, Marala Trio, Lumpeks, Radical Polish Ansambl, Matthew Halsall & Gondwana Orchestra, Adam Strug i Monodia Polska.

Kolejnym ważnym festiwalem, który został odwołany są Wszystkie Mazurki Świata. Wiosenna edycja festiwalu ściągała co roku do stolicy rzesze sympatyków tradycyjnej muzyki i tańca. W tym roku wydarzenie zaplanowano w dniach 21-25 kwietnia. Jak zapowiadają organizatorzy w zależności od sytuacji festiwal odbędzie się przed wakacjami lub tuż po nich. Oczywiście sytuacja ta dotyczy również  odbywającego się w ramach festiwalu Targowiska Instrumentów.

Rozstrzygnieto natomiast towarzyszący Festiwalowi konkurs Stara Tradycja, bowiem werdykt ogłoszono na bazie zgłoszeń wysyłanych przez internet. Do konkursu zgłosiło sie 17 kapel z wielu regionów Polski. Nagrodą Główną jest granie w koncercie do tańca, który odbędzie się w dniu otwarcia Festiwalu. „W tym momencie nie jesteśmy w stanie określić dat Festiwalu, jednakże mamy nadzieję, że uda się zachować jego stałą strukturę i założony program” – czytamy na facebookowym profilu Festiwalu.

Wczoraj Polskie Radio podało informację że zaplanowany na 14-17 maja Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja 2020” nie odbędzie się. Organizatorzy z Radiowego Centrum Kultury Ludowej w porozumieniu z Zarządem Polskiego Radia zdecydowali o odwołaniu imprezy z powodu zagrożenia koronawirusem. W piątek 20 marca gospodarze największego festiwalu folkowego w kraju wystosowali specjalne pismo do uczestników i fanów Nowej Tradycji.

„To była dla nas trudna decyzja, bo tych kilka majowych dni jest zawsze kulminacją naszej pracy, wielkim świętem, radością, którą możemy się z Wami dzielić. Bardzo czekaliśmy na ten moment, kiedy znów się zobaczymy. Teraz jednak najważniejsze jest bezpieczeństwo nas wszystkich” – piszą gospodarze wydarzenia, którzy dziękują za wszystkie zgłoszenia do Konkursu Muzyki Folkowej i obiecują, że nadesłane nagrania nie przepadną.

Rozstrzygnięte zostaną natomiast już wcześniej ogłoszone konkursy płytowe – w najbliższy poniedziałek 23 marca poznamy pierwszego laureata nagrody Muzyka Źródeł, a już 1 kwietnia okaże się, które płyty zwyciężą w konkursie na Fonogram Źródeł i Folkowy Fonogram Roku. Występy laureatów i konkursowiczów odbędą się, lecz oczywiście w innym terminie.

Z czerwca na wrzesień przeniesiona została tegoroczna edycja popularyzującego muzykę etniczną festiwalu Ethno Port Poznań. Taką decyzję, w związku z koronawirusem, podjął organizator wydarzenia, poznańskie Centrum Kultury Zamek. „Jeszcze niedawno z radością dzieliliśmy się z Wami pierwszymi informacjami o tegorocznej edycji Festiwalu. Dziś podjęliśmy trudną, ale konieczną decyzję o przeniesieniu jej na inny termin. Planujemy spotkać się z Wami na 13. Ethno Port Poznań w pierwszy weekend września” – informuja organizatorzy.

O tym jak w obecnej sytuacji wyglądają przygotowania do największego w Polsce festiwalu muzyki ludowej zapytaliśmy Andrzeja Sara z Wojewódzkiego Domu Kultury w Lublinie, komisarza Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym: „Na tym etapie przygotowań nie ma żadnej decyzji żeby przenieśc czy odwołać Festiwal. Sytuacja ciągle jest dynamiczna więc trudno przewidzieć jak to będzie. Festiwal planowo ma odbyć się w dniach 25-28 czerwca. Miejmy nadzieję, że to tego czasu sytuacja z koronawirusem się wyjaśni i uda się zorganizować 54. edycję, nawet w innej, ograniczonej formule. Szkoda byłoby przerywać ponad piećdziesięcioletnią tradycję”.

W związku z wprowadzeniem stanu epidemicznego oraz odpowiednimi zaleceniami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zawieszono również szereg mniejszych wydarzeń i inicjatyw takich jak przeglądy, konkursy czy warsztaty muzyczne i śpiewacze. Wiekszośc z nich została przesunieta na inne terminy.

Z tego też powodu Instytut Muzki i Tańca zadecydował o przedłużeniu terminu nadsyłania zgłoszeń do programu Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych 2020 do 16 kwietnia oraz zmianie regulaminu – m.in. do rozpatrzenia zgłoszenia przez komisję konkursową wystarczy zgłoszenie przesłane drogą mailową. Wszystkie zmiany i aktualne dokumenty związane z przedłużeniem terminu znajdą Państwo na stronie programu: www.mit.org.pl.

* Zdjęcie na górze: zdjęcie ilustracyjne, fot. pixabay.com

Oprac. (beka)