„Z domu Kida” – nowa płyta Fundacji Ważka

Z końcem roku ukazało się nowe wydawnictwo Fundacji Ważka. Na płycie „Z domu Kida” możemy usłyszeć unikatowy dawny repertuar pieśni z Kresów i Bośni w wykonaniu czterech sióstr z Dolnego Śląska.

Bohaterkami płyty są cztery siostry cztery siostry – Stanisława Latawiec (ur. 1926 r.), Michalina Mrozik (ur. 1932 r.), Janina Bieńko (ur. 1939 r.) i Stefania Gołąb (ur. 1942 r.), które przez wiele lat stanowiły trzon uznanego, nieistniejącego już dziś zespołu Przejęsławianki z miejscowości Przejęsław – okolice Bolesławca na Dolnym Śląsku.

Unikatowość i złożoność repertuaru sióstr jest odbiciem ich niezwykłych losów rodzinnych. Trzy pokolenia Kidów przewędrowały przez bardzo odległe od siebie tereny, z wielokulturowych muzycznych tradycji każdego z tych miejsc czerpiąc pieśni, styl śpiewania, a nawet język.

Opuściwszy Wołyń, rodzina zamieszkała najpierw w północnej Bośni, potem w chorwackiej Slavonii, by wreszcie w 1946 roku wraz z resztą polskich reemigrantów z byłej Jugosławii znaleźć się na Dolnym Śląsku.

O wykonawcach:

Stanisława Latawiec, z domu Kida urodziła się w roku 1926 na terenie dzisiejszej Bośni i Hercegowiny (Nowy Martyniec) jako czwarta spośród jedenaściorga rodzeństwa. Rodzice, Cecylia Zeszutek (ur. 1902 r.) i Władysław Kida (ur. 1889 r.) przyjechali na tereny północnej Bośni z Wołynia. W latach 30. XX w. rodzina pani Stanisławy przeniosła się do wioski Lištrovac, położonej w chorwackiej Slawonii, oddalonej o sto kilometrów od Bośni. Tam urodziło się młodsze rodzeństwo, w tym siostry: Michalina, Janina i Stefania. Ojciec służył siedem lat w wojsku austriackim, z tego okresu zapamiętał wiele pieśni patriotycznych, wojskowych, lirycznych, które przekazał swoim dzieciom. Mama, jak wspomina pani Stanisława, również lubiła śpiewać, „nasza rodzina to była taka śpiewająca”.

Po zakończeniu II wojny światowej rodzina Kidów przybyła na Dolny Śląsk i jak wiele rodzin reemigrantów z byłej Jugosławii osiedliła się w okolicach Bolesławca. W 1995 r. pani Stanisława dołączyła do Zespołu Śpiewaczego z Przejęsławia. Wraz ze swoimi czterema siostrami przez wiele lat śpiewała dawny repertuar polski z Kresów oraz piosenki z Bośni – jako najstarsza zapamiętała ich najwięcej. Zespół był laureatem wielu nagród, Stanisława Latawiec i Michalina Mrozik były również nagradzane jako solistki, między innymi na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą (I nagroda dla Stanisławy Latawiec w 2013 r. oraz BASZTA – nagroda główna festiwalu dla Michaliny Mrozik w 1985 i 2013 r.).

Płyta została wydana dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu Fundacji Ważka “Prze-twórcy ludowi”.