Wystawa beskidzkich rzeźbiarzy

„Rzeźba ludowa powiatu bielskiego” to najnowsza wystawa, którą od piątku 18 grudnia będzie można oglądać w Galerii Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej.

Zamysłem tej wystawy jest zaprezentowanie rzeźbiarzy, którzy obecnie mieszkają i tworzą na obszarze powiatu bielskiego, a także Bielska-Białej, członków Oddziału Beskidzkiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych. A więc tych, którzy nawiązują do ludowych kanonów. To raczej przedstawiciele starszego pokolenia. Młodzi adepci co prawda się pojawiają, jednak nie mają jeszcze czasu na twórczość. Tyle czasu, ile ona wymaga. Pochłania ich życie, praca, wychowywanie dzieci, różnorodne zainteresowania. Tymczasem sztuka wymaga spokoju, namysłu, cierpliwości, systematyczności – podkreśla Józef Szypuła, prezes Oddziału Beskidzkiego STL. Trzeba do niej dojrzeć.

We wszystkich pracach przewija się taka sama, typowa dla sztuki ludowej tematyka i konwencja. A przecież każda twórczość jest inna. To świetna okazja do porównania możliwości, które tkwią w materiale, w inspirującej tradycji, ale przede wszystkim w samych artystach, którzy są przecież w tym procesie najważniejsi.

Prezentacja ma charakter nieco rozszerzony w stosunku do tytułowej „rzeźby ludowej powiatu bielskiego”. Wzbogacona jest bowiem o twórczość artystów zaprzyjaźnionych. Spoza powiatu pochodzą Jan Bojko, Jerzy Soremski i Józef Gaweł, są jednak członkami Beskidzkiego Oddziału STL. Z kolei Ernest Kunce i Henryk Stanclik, bielszczanie, nie należą do STL.

Wszyscy wszakże blisko współpracują. Rzeźbiarze to pierwsza grupa twórców, których Oddział Beskidzki STL pragnie na nowo przypomnieć. Możemy zatem oczekiwać kolejnych wystaw.

Uczestnicy wystawy: Jan Bojko, Józef Gaweł, Krzysztof Jakubiec, Czesław Kubik, Ernest Kunce, Stanisław Kwaśny, Czesław Olma, Jerzy Soremski, Henryk Stanclik, Józef Szypuła, Mieczysław Tutaj.

Zobacz katalog wystawy

Źródło: materiały organizatora