Współczesne plecionkarstwo ludowe – wystawa ze zbiorów STL

Była to ekspozycja współcześnie kultywowanego regionalnego plecionkarstwa, prezentującą wyroby o szerokiej gamie surowców, form i sposobów wykorzystania. Wykonanych z wikliny, rogożyny, słomy i korzenia.

Prezentowane na wystawie w Galerii Sztuki Ludoej STL wytwory plecionkarzy, potwierdziły, że wykonywane są wyroby różnorodnego kształtu i określonego przeznaczenia najczęściej z wikliny, rzadziej z korzeni drzew (sosny, świerka, jałowca) oraz słomy. Wśród stosowanych technik plecionkarskich powszechnie występowały: żeberkowo-krzyżowa, spiralna i warkoczowa.

Cechami potwierdzającymi charakter artystyczny plecio­nek było: zróżnicowani kształtów o harmonijnych propor­cjach, przemyślany dobór surowca  i użytych splotów. Współóczesne zainteresowanie materiałami ekologicznymi i zastosowanie wikliny w przemyśle meblarskim przyniosły widoczne efekty w postaci różnorodnego asortymentu wzorów opartych na dawnych wyrobach wiejskich (surowiec, techniki wykonania, kształt), jednak w zdecydowanej większości dostosowanych do gustów i zapotrzebowań ludności miejskiej (półki, walizki, różnorodne koszyki).

W wystawie zaprezentowano prace twórców z województw: Warmińsko – Mazurskiego, Podkarpackiego, Podlaskiego i Lubelskiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ