Wręczono nagrody 58. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym

Wręczeniem nagród zakończył się w niedzielę 58. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (lubelskie), w którym udział wzięło ponad 600 artystów.

W tegorocznym konkursie Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych udział wzięło ponad 600 artystów z 12 województw. W niedzielę na zakończenie wydarzenia rozdano Baszty, czyli główne nagrody festiwalu, których łączna suma wyniosła ponad 100 tys. zł. Wśród kapel zwyciężyła kapela Jana Szymańskiego z Albinowa (woj. łódzkie). Męska grupa śpiewacza Porębskie Chłopy z Porąbki Uszewskiej (woj. małopolskie) otrzymała Basztę w kategorii zespołów śpiewaczych. Najlepszym solistą instrumentalistą uznano Kazimierza Marcinka z Nockowej (woj. podkarpackie). Wśród solistów śpiewaków jury nie przyznało Baszty; pierwsze miejsce zajęło równorzędnie ośmioro artystów.

Festiwal prezentuje autentyczną twórczość muzyczną artystów ludowych, w ich pierwotnym, nieprzetworzonym repertuarze ludowym. Celem wydarzenia jest przegląd, ocena, dokumentacja i ochrona tradycyjnego repertuaru, stylu muzykowania i śpiewu ludowego zachowującego gwarę regionów etnicznych, grę na unikatowych instrumentach ludowych oraz popularyzację i ożywianie tych tradycji w społeczeństwie.