Womex 2017 w Katowicach. Największy festiwal muzyki świata po raz pierwszy w Polsce

Przez trzy dni (od czwartku 26 października do soboty 28 października) w Katowicach na 5 scenach wystąpi 56 zespołów i artystów z całego świata. Europa, Azja, Afryka, obie Ameryki i Australia. Łączy ich przynależność do szeroko pojętego świata world music. Jest w nim miejsce i na muzykę tradycyjną, i na brzmienia bliższe jazzowi albo z pograniczna muzyki klasycznej.

WOMEX  (ang. The World Music Expo – Targi Muzyki Świata) należy do ścisłej czołówki imprez o charakterze branżowym, obok MIDEM w Cannes czy Jazz Ahead w Bremie. Wydarzenie jest organizowane od 1994 roku. Co roku przyciąga do jednego wybranego miasta w Europie tysiące wielbicieli world music z całego globu oraz setki artystów i przedstawicieli sektora muzycznych przemysłów kreatywnych.

WOMEX to koncerty, konferencja i impreza targowa, dedykowana specjalistom, ale otwarta również dla miłośników muzyki. Poprzednie edycje odbywały się m.in. w Berlinie, Sewilli czy Kopenhadze. WOMEX jest wydarzeniem o ogromny rozmachu. W 2015 roku, Budapeszcie brało w nich udział ponad 2 500 delegatów reprezentujących 1 500 przedsiębiorstw z 90 krajów. Na 7 scenach swoją muzykę zaprezentowało 280 artystów z 50 państw. WOMEX przyciągnął też 320 dziennikarzy krajowych i zagranicznych.

Targi WOMEX w Katowicach będą miały miejsce w Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Katowicach. Koncertów będzie można posłuchać w hali Spodek (na podwójnej scenie, tzw. Twin Stage), w holu Międzynarodowego Centrum Kongresowego (OFF WOMEX), klubie Królestwo (DJ’s Venue) oraz sali koncertowej NOSPR. Ze względu na ilość zespołów, koncerty odbywają się równocześnie.

Większość tych zespołów – które wystąpią na siedmiu scenach w Katowicach – została wyłoniona w oficjalnej selekcji. Siedmioosobowe jury światowych ekspertów wybierało je spośród niemal 1,5 tys. zgłoszeń. W tym roku spodziewanych jest ok. 2,5 tys. delegatów, 200 dziennikarzy i ponad 50 zespołów z całego świata.

Kapela Maliszów. fot. www.womex.com

Kapela Maliszów. fot. www.womex.com

Stałym elementem programu każdych targów i festiwalu WOMEX jest koncert otwarcia. W Katowicach zaprezentują się najciekawsi artyści z kręgu world music z miasta, regionu i kraju. 25 października w sali koncertowej NOSPR świat world music spotka się z muzyką poważną za sprawą wspólnego projektu łączącego Orkiestrę Kameralną AUKSO i najlepsze zespoły folkowe związane z Katowicami, regionem i krajem: VOŁOSI, Kapela Maliszów oraz Lautari.

Scena regionalna Kato Connections

Jednym z głównych punktów WOMEX-u jest tzw. scena regionalna na której prezentują się muzycy z kraju gospodarzy oraz państw sąsiednich. To jeden z najważniejszych mechanizmów promocji muzyki kraju i regionu, w którym odbywa się WOMEX. W Katowicach scena ta nazywać się będzie “Kato Connections” i została podzielona na trzy sekcje: grupy polskie, z krajów sąsiadujących (Czechy, Słowacja, Niemcy), oraz z Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki. Tu wyboru artystów dokonują gospodarze.

Aż 4 polskie zespoły na scenie Kato Connections oraz 4 zespoły tworzące program koncertu otwarcia sprawiają, że polska muzyka będzie na tegorocznym WOMEX-ie wyjątkowo mocno reprezentowana.

Trio Wachowiak/ Wozniak/Kinaszewska, fot. www.womex.com

Trio Wachowiak/ Wozniak/Kinaszewska, fot. www.womex.com

Scena Kato Connections będzie działać od 26 do 28 października na scenie kameralnej NOSPR. Polskę reprezentować będą grupy:

Maniucha i Ksawery – Duet śpiewaczki Maniuchy Bikont (m.in. Tęgie Chłopy) i kontrabasisty Ksawerego Wójcickiego, których ostatnim wspólnym projektem był improwizacje wokół pieśni miłosnych i weselnych z Polesia.

Hańba – Krakowski zespół przenoszący punkt rocka do lat 30. XX wieku i mówiący o aktualnych problemach społecznych językiem kapeli podwórkowej czasów 20-lecia międzywojennego.

Wachowiak/ Wozniak/Kinaszewska – Warszawskie trio (akordeon, skrzypce, gitara, śpiew), które objawiło  się zaledwie w 2016 roku na festiwalu Nowa Tradycja, zdobywając tam III miejsce.

Marcin Wyrostek Band – Katowice – Zespół znakomitego wirtuoza akordeonu związanego z Katowicami, dzięki któremu muzyka na ten instrument przeżywa prawdziwe odrodzenie.

Scena ta to także występy takich grup jak: Banda (Słowacja), Marta Topferova & Milokraj (Czechy), Haz’art Trio (Niemcy), Osama Abdulrasol Quintet (Gandawa, Belgia) oraz Viola de Arame (Salvador, Brazylia).

Pełny program na stronie www.womex.com

Źródło: www.silesiakultura.pl / www.womex.com