Wielkanoc: Podlaskie tradycje wielkanocne w radio i telewizji

W okresie świątecznym w telewizji jak i w radio zostanie wyemitowanych kilka programów przybliżających zwyczaje i tradycje wielkanocne. W tym roku sporą część materiału zrealizowano w przestrzeniach Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu oraz Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Zobaczcie gdzie słuchać i oglądać!

Radio Zet, Telewizja Polsat, TVP Białystok, Telewizja Polska – te wszystkie ekipy przybyły do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu by nagrać materiały o zwyczajach i obrzędach Świąt Wielkanocnych. Jak zapewniają pracownicy Muzeum – każda ekipa zrobiła świetny materiał z udziałem naszych ekspertów i aktorów, eksponatów, plenerów i zabytkowej XIX-wiecznej wsi podlaskiej oraz głównego bohatera – unikatowej kolekcji pisanek w Muzeum Pisanki.

W Wielki Piątek przez cały dzień w Radio Zet będzie można słuchać o zwyczajach wykonywania pisanek i unikatowym na skalę Europy “Muzeum Pisanki”.

Telewizja Polska wyemituje odcinek programu Radka Kotarskiego “Podróże z historią TVP” w Wielką Sobotę o godz. 10.35, który prezentować będzie obyczaje Wielkanocne od Niedzieli Palmowej, przez Wielki Post, wykonywanie pisanek, po zwyczaje świąteczne – Święcenie Pokarmów, Śniadanie Wielkanocne, Śmigus Dyngus.

W TVP3 Białystok będzie można obejrzeć zwyczaje Wielkanocne w Niedzielę Wielkanocną w głównym wydaniu “Obiektywu” o godz. 18.30 oraz w programie familijnym “Ale rodzina!”

Przez cały okres Świąt Wielkanocnych Muzeum obecne będzie również w Polsacie News. Tam fragmenty zwyczajów Wielkanocnych emitowane będą w serwisach informacyjnych i innych programach.

W okresie Świątecznym Muzeum będzie czynne:
Wielki Piątek w godz. 8.00-14.00
Wielka Sobota w godz. 9.00-16.00
Niedziela Wielkanocna – nieczynne
Poniedziałek Wielkanocny w godz. 9.00-16.00

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej na antenie TVP 1, fot. www.wrotapodlasia.pl

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej na antenie TVP 1, fot. www.wrotapodlasia.pl

Natomiast w poniedziałek, 10 kwietnia w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej nagrano świąteczne wydanie magazynu „Tydzień”. Podczas nagrania odtworzono zwyczaje i obrzędy wielkanocne na Podlasiu. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do obejrzenia programu „Tydzień”, który będzie emitowany w programie 1 TVP w Niedzielę Wielkanocną o godz. 8.00.

Męska Kompania z Knyszyna pokazała zwyczaj chodzenia z Konopielką, natomiast Panie z zespołu Knyszynianki gotowały i wypiekały w piecu chlebowym potrawy na wielkanocny stół. Pani Krystyna Cieśluk z Lipska zademonstrowała zdobienie jajek techniką batiku szpilkowego. W pokazie śmigusa-dyngusa oraz wielkanocnym huśtaniu udział wzięły dzieci z Dziecięcego Zespołu Obrzędowego z Knyszyna. Przy świątecznym stole o wielkanocnych zwyczajach i obrzędach rozmawiali: ks. proboszcz Andrzej Gniedziejko, Dyrektor Knyszyńskiego Ośrodka Kultury Jadwiga Konopko, Dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej dr Artur Gaweł oraz prowadzący redaktor Bogdan Sawicki. Całość programu wzbogacił występ chóru Harmonica z Sokół.

* Zdjęcie na górze: Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, fot. www,wrotapodlasia.pl

Źródło: Wrota Podlasia / Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP