Wesele z gwiazdami w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Plejada gwiazd gościła w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Od 2 do 6 października br. w skansenie realizowane były zdjęcia do fabularnej wersji telewizyjnego widowiska muzycznego Wesele w kurnej chacie.

To niekonwencjonalne przedstawienie stanowi uwspółcześnioną, musicalową  interpretację „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Bohaterowie nie wypowiadają swoich kwestii, lecz „rozmawiają” piosenkami znakomitego satyryka i piosenkarza, współzałożyciela kabaretu ELITA – Jana Kaczmarka.

Na planie pojawili się znani aktorzy i piosenkarze –  prywatnie jego przyjaciele. W rolach głównych zobaczymy więc Andrzeja Grabowskiego, Krystynę Tkacz, Tomasza Stockingera, Sławomira Orzechowskiego, Grażynę Barszczewską, Marka Siudyma, Jacka Borkowskiego, Wojciecha Wysockiego, Danutę Błażejczyk, Jerzego Skoczylasa, Witolda Paszta, Tercet Egzotyczny oraz wielu innych znanych z ekranów telewizyjnych aktorów. W role państwa młodych wcielili się Katarzyna Kołeczek i Michał Lesień.

Akcję rozpoczyna wyjście pary młodej z kościoła i przejazd gości  bryczkami do zagrody chłopskiej, gdzie odbywa się przyjecie weselne. Podczas przyjęcia dochodzi do wielu nieoczekiwanych wydarzeń. Pojawiają się nieproszeni  goście…

Na kilka dni sierpecki skansen stał się sceną jedynej w swoim rodzaju biesiady. Na podwórzu zagrody sołtysa powstał parkiet do tańca, przed spichlerzem stanęła konsoleta DJ’a a przed chałupą ustawiono stoły weselne. W role gości weselnych i zbuntowanych ekologów wcielili się uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Sierpcu, Zespołu Szkól Nr 1 w Sierpcu oraz członkowie Zespołu Tańca Ludowego KASZTELANKA w Sierpcu.

Fot.: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Fot.: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Pomysł widowiska zrodził się 5 lat temu. Jego teatralna premiera miała miejsce 14 listopada 2012 roku w Operze Wrocławskiej, w 5 rocznicę śmierci artysty, jako hołd dla jego twórczości. Jak podkreślał wówczas reżyser: „piosenki Janka są autentyczne i uniwersalne. Mogłoby się wydawać, że mimo iż powstały dekadę temu, to były pisane właśnie z myślą o czasach współczesnych i ludziach XXI wieku”. W swej satyrycznej wymowie znakomicie wpisują się we współczesną polską obyczajowość.

W skansenie realizowana była fabularna wersja przedstawienia. Aktorzy występowali w plenerze a piosenki nagrywano w studiu. Widzowie usłyszą takie utwory jak: Kurna chata, Zerowy bilans, czyli pero, pero, Czego się boisz głupia, Do serca przytul psa, Cudowne niebo, Dziewczyna z dyskoteki  oraz wiele innych. Producentem przedsięwzięcia jest  Telewizja Polska. Scenariusz napisali Włodzimierz Kuligowski i Zbigniew Lesień, który podjął się również reżyserii widowiska. Autorem aranżacji piosenek Jana Kaczmarka jest Stefan Gąsieniec a zdjęcia realizował Waldemar Szmidt.

Premiera planowana jest na listopad tego roku w TVP. Już teraz zachęcamy do oglądania!

Fot.: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Tekst: Jarosław Asztemborski, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu