Warsztaty wielkanocne w Akademii Sztuki Ludowej

Żywa muzyka – tańce, gry i zabawy

Bogumiła Wójcik podczas warsztatów
fot. arch. STL

Stowarzyszenie Twórców Ludowych zaprasza na cykl spotkań z tradycyjną
sztuką ludową. Tegoroczne spotkania rozpoczniemy od warsztatów
wielkanocnych. Po raz kolejny uczestnicy pod okiem utalentowanych
twórczyń z różnych regionów etnograficznych kraju będą mogli wykonać
palmy i pisanki.

Plan spotkań:

24-25 marca – JADWIGA NIEDŹWIEDZKA
(palmy kurpiowskie z kwiatów bibułkowych)
Jadwiga Niedźwiedzka pochodzi z kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Wraz z córką Joanną wykonuje palmy zrobione z bibułkowych kwiatów, a także inne artefakty plastyki zdobniczej i obrzędowej charakterystyczne dla tego regionu – pisanki, wycinanki i in. Kurpiowskie palmy są wielobarwne, a ich formy zależą od wykorzystanych wzorów kwiatowych. Spotkanie z twórczyniami będzie te okazją do poznania bogatych i ciekawych tradycji tego regionu.

27-28 marca – WIESŁAWA KUCHARZYK  (palmy lubelskie z suszonych kwiatów i ziół)
Wiesława Kucharzyk jest twórczynią ludową reprezentującą Lubelszczyznę. Artystka wykonuje palmy zgodnie z tradycją obowiązującą w tej części kraju. Jej palmy to różnorodne kompozycje z suszonych traw, kwiatów, bukszpanu i wielu innych ciekawych roślin. Obok tradycyjnych form twórczyni każdego roku wzbogaca swoją ofertę. Ogromną popularnością, zwłaszcza wśród dzieci, cieszą się palmy przypominające wielkanocne zwierzątka.

31 marca-1 kwietnia – KRYSTYNA ZAGRABSKA (pisanki kujawskie malowane farbą)
Krystyna Zagrabska należy do grona współczesnych hafciarek regionu kujawskiego. Sztuki hafciarskiej uczyła się od Ireny Najdek i Reginy Majchrzak, nestorek haftu kujawskiego. Tradycyjnymi motywami hafciarskimi ozdabia elementy strojów (czepce, kryzy, fartuchy), obrusy i serwety, a w ostatnich latach także pisanki. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli malować kolorowe i jednobarwne pisanki kujawskie.

3-4 kwietnia – BOGUMIŁA WÓJCIK (pisanki lubelskie pisane woskiem)
Bogumiła Wójcik obecnie mieszka w Olszance niedaleko Krzczonowa. Od dzieciństwa fascynowała się zdobieniem pisanek. Wzorując się na tradycjach krzczonowskich, swoim pisankom nadaje niepowtarzalny charakter wyróżniający je od innych. Wykonuje pisanki techniką batikową, rysując woskiem tradycyjne wzory tzw. grabki i wiatraczki. Twórczyni bierze udział w konkursach i wystawach zdobywając wiele nagród. Chętnie prowadzi warsztaty pisankarskie dla dzieci i młodzieży. Jej praca twórcza i działalność artystyczna świadczą o niezwykłej wrażliwości na tradycję swojego regionu.

7-8 kwietnia – GRAŻYNA GŁADKA (pisanki łowickie oklejane wycinanką)
Grażyna Gładka jest wycinankarką ludową regionu łowickiego. Wykonuje wielobarwne
i misterne wycinanki oraz pisanki oklejane tradycyjnymi łowickimi wzorami. Swoją twórczością kontynuuje i propaguje tradycje wycinankarskie regionu łowickiego. Pani Grażyna prowadzi również działalność edukacyjną, ucząc sztuki wycinankarstwa młode pokolenia miłośników rękodzieła ludowego.

10-11 kwietnia – HALINA WITKOWSKA (pisanki kurpiowskie oklejane sitowiem)
Halina Witkowska to utalentowana twórczyni z kurpiowskiej Puszczy Białej. Artystka promuje swój rodzimy region nie tylko poprzez strój, ale także opowiadając o kurpiowskich potrawach regionalnych i prezentując różne wytwory sztuki ludowej – palmy, pisanki, kwiaty, koronki i hafty. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli wykonać pisanki oklejane sitowiem i muliną.

Warsztaty dla grup zorganizowanych:
Godz. 8.30-9.30; 10.00-11.00; 11.30-12.30; 13.30-14.30
Opłata: 5,00/osoba

Warsztaty dla osób indywidualnych:
24 marca – palmy kurpiowskie
31 marca – pisanki kujawskie
8 kwietnia – pisanki krzczonowskie
Godz. 17.00-19.00
Opłata: 15 zł/osoba

Uwaga: Warsztaty dla osób indywidualnych odbywają się, gdy grupa liczy minimum 4 osoby.

Miejsce: Galeria Sztuki Ludowej STL, ul. Grodzka 14,  Lublin

Rezerwacja wyłącznie telefoniczna: 81 532 37 45

Materiały na warsztaty zapewnia organizator.
Warsztaty zostały dofinansowane przez Urząd Miasta Lublin oraz MKiDN.

oprac. Katarzyna Kraczoń