Warsztaty bożonarodzeniowe w Akademii Sztuki Ludowej

Stowarzyszenie Twórców Ludowych zaprasza na warsztaty rękodzielnicze organizowane w ramach projektu Akademia Sztuki Ludowej. Uczestnicy spotkań będą mogli poznać bogate zwyczaje bożonarodzeniowe oraz wykonać samodzielnie tradycyjne ozdoby choinkowe. Warsztaty potrwają od 7 do 16 grudnia, poprowadzą je twórczynie ludowe z różnych regionów Polski.

7-8 grudnia (środa-czwartek) – WIESŁAWA KUCHARZYK

Wiesława Kucharzyk jest twórczynią ludową reprezentującą Lubelszczyznę. Artystka wykonuje ozdoby choinkowe ze słomy zgodnie z tradycją obowiązującą w tej części kraju. Ozdoby ze słomy w postaci gwiazdek, aniołków, lalek, grzybków, sopelków to tradycyjne ozdoby, których nie może zabraknąć na bożonarodzeniowym drzewku. Słoma bowiem symbolizuje dostatek i bogactwo.

13-14 grudnia (wtorek-środa) – ELŻBIETA POKORA-DOMAŃSKA

Elżbieta Pokora-Domańska twórczością ludową zajmuje się od dziecka, wychowywała się w rodzinie twórców ludowych. Wiedzę przekazała jej babcia Marianna Pacan oraz babcia Stefania Pokora, c. Marianny. Twórczyni zajmuje się plastyką obrzędową, haftem i koronką oraz wycinanką opoczyńską. Robi również pająki ze słomy, grochu i łubinu, ozdoby choinkowe oraz palmy i pisanki opoczyńskie wykonywane techniką batikową. Podczas warsztatów artystka wspólnie z uczestnikami wykona anioły z bibuły.

15-16 grudnia (czwartek-piątek) – MARIANNA SANDOMIERSKA

Marianna Sandomierska jest twórczynią ludową z Puław. Sztukę ludową poznawała w domu rodzinnym, obserwując przy pracy swoją mamę. Zajęła się plastyką zdobniczą i obrzędową, kultywując zanikające powoli dziedziny sztuki tradycyjnej, pająki oraz ozdoby choinkowe. Twórczyni wykonuje dawne – nierzadko zapomniane już ozdoby choinkowe z papieru, bibuły i ze słomy – jeżyki, gwiazdki, łańcuchy i in.

Informacje szczegółowe

Warsztaty dla grup zorganizowanych:

Spotkania odbywają się w godz.: 8.30–9.30; 10.00–11.00; 11.30–12.30; 13.00–14.00
opłata: 5,00/osoba

Warsztaty dla dorosłych:

13 grudnia (wtorek) – 16.0-18.00, opłata: 15,00/osoba

Miejsce: Galeria Sztuki Ludowej STL, ul. Grodzka 14,  Lublin
Rezerwacja wyłącznie telefoniczna: 81 532 37 45, 602 491 229
Materiały na warsztaty zapewnia organizator.

Warsztaty zostały dofinansowane przez Urząd Miasta Lublin oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

oprac. Katarzyna Kraczoń

* Zdjęcie na górze: Akademia Sztuki Ludowej 2015, fot. Krzysztof Butryn / arch. STL