W TVP Kultura ruszył drugi sezon programu „Szlakiem Kolberga”

W minioną sobotę 7 października na antenie TVP Kultura rozpoczęła się emisja drugiego sezonu cyklu dokumentalnego „Szlakiem Kolberga”, w którym polscy artyści spotkają się z twórcami muzyki ludowej. Bohaterką pierwszego odcinka była Renata Przemyk oraz Wiera Niczyporuk.

Pierwszy odcinek nowej serii opowiada o spotkaniu śpiewaczki ludowej z okolicy Bielska Podlaskiego Wiery Niczyporuk i piosenkarki Renaty Przemyk.

„Jest to spotkanie dwóch wspaniałych silnych kobiet. Świat pięknych wielogłosowych pieśni śpiewanych w lokalnej gwarze. Świat prostego wiejskiego życia pełnego pracy od rana do wieczora. Czy Renata Przemyk poradzi sobie z nieznanym wcześniej ludowym repertuarem. Czy panie polubią się nawzajem i nawiąże się między nimi nić porozumienia?” – czytamy na stronach TVP Kultura.

Jak zapowiadają autorzy programu bohaterami kolejnych odcinków będą m.in. Marcin Wyrostek, Łąki Łan oraz Julia Pietrucha. Pewną tajemnicą pozostają nazwiska muzykantów ludowych. KulturaLudowa.pl dowiedziała się, że jedną z artystek będzie pani Wiesława Gromadzka, harmonistka z okolic Przysuchy.

Szlakiem Kolberga to cykl programów dokumentalnych prezentujących artystów ludowych czerpiących ze spuścizny Oskara Kolberga. Każdy odcinek jest muzyczną podróżą w inny rejon Polski. W podróż śladami Kolberga wyruszają znani z polskiej sceny muzycznej artyści (w każdym odcinku inny). Ich spotkania z wybitnymi muzykami ludowymi to zetknięcie różnych światów muzycznych a jednocześnie wyjątkowa okazja do poznania polskiego folkloru.

Dokument powraca na antenę TVP Kultura po ponad dwóch latach. Pierwsze 10 odcinków powstało w roku 2014 – roku im. Oskara Kolberga. W muzyczną podróżą po Polsce śladami Kolberga wyruszyli wtedy muzycy: Tymon Tymański, Gaba Kulka, Czesław Mozil, Krzesimir Dębski, Zbigniew Wodecki. Na swojej drodze spotkali m.in. Stanisławę Galicę-Górkiewicz, wybitną skrzypaczkę z Bukowiny Tatrzańskiej, Sławomira Czekalskiego, mistrza gry na harmonii, Albinę Kuraś, saksofonistę Stanisława Witkowskiego czy Stanisława Głaza i Zbigniewa Butryna muzykantów z Lubelszczyzny.

Warto odnotować, że program stał się również inspiracją dla organizatorów Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie. Na jego kanwie realizowany jest koncert re: tradycja (w 2016 i 2017 r.), gdzie obok mistrzów muzyki tradycyjnej występują w repertuarze tradycyjnym artyści znani z polskiej sceny muzycznej.

Pomysłodawcami  programu są Michał Pietrusiewicz i Grzegorz Jankowski. Realizacja TVP Kultura i Narodowego Centrum Kultury.

„Szlakiem Kolberga” nadawany jest w soboty o godz. 12.55 w TVP Kultura. Bieżące jak i archiwalne odcinki można obejrzeć na stronie www.vod.tvp.pl.

* Zdjęcie na górze: Kadr z filmu „Szlakiem Kolberga” – Renata Przemyk i Wiera Niczyporuk.

Źródło: TVP VOD, www.facebook.com/SzlakiemKolbergaTVP