W Korycinie dzieci poznają tajemnice tkaniny dwuosnowowej

Przedszkolaki i uczniowie z Korycina mają okazję poznać tajniki tradycyjnego tkactwa pod okiem mistrzyni tkactwa duosnowowego, stypendystki marszałka Bernardy Rość. W korycińskim Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki trwają warsztaty rękodzielnicze tkactwa dwuosnowowego dla dzieci i młodzieży w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia tkaninę dwuosnowową”.

To jedne z pierwszych zajęć w ramach programu, na którego realizację Bernarda Rość otrzymała Stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego .

W ramach realizacji tego programu najmłodsi mieszkańcy Korycina poznają tajniki tkania – misternej sztuki składającej się z wielu procesów, bo „od owcy do tkaniny wiedzie bardzo mozolna droga”, a Bernarda Rość wie o niej wszystko. Zajęcia to nie tylko wiedza teoretyczna, każdy z uczestników mógł siąść do krosna i posmakować pracy twórczej.

Zajęcia w GOKSiT w Korycinie odbyły się 24 i 25 kwietnia. Projekt stypendialny zakłada cykl warsztatów rękodzielniczych tkactwa dwuosnowowego dla dzieci i młodzieży pt.:” Ocalić od zapomnienia tkaninę dwuosnowową”.

* * *

Bernarda Rość urodziła się w Korycinie, obecnie mieszka w Szaciłówce. Tkactwa nauczyła się od mamy Marianny Dzieszko, ludowej tkaczki, i do dzisiaj z ogromną pasją kontynuuje rodzinne tradycje tkactwa dwuosnowowego. Już w wieku 15 lat zaczęła wykonywać splotem płóciennym chodniki, worki, płótno, tkaniny przebierane, a potem także kilimy i tkaniny podwójne, które stały się domeną jej twórczości. Jako osiemnastolatka, w 1976 roku, uzyskała tytuł twórczyni ludowej, została też wpisana do Rejestru Twórców Ludowych „Cepelii”. Od roku 1986 należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Bernarda Rość wykonuje  dywany o wzornictwie charakterystycznym dla janowskiego ośrodka tkackiego. Tkaczka wzory czerpie z wyobraźni, często też inspiruje się najbliższym otoczeniem. Tworzy dywany-obrazy, których tematyką jest życie wsi, tradycyjne zajęcia codzienne, obrzędy (np. wesele, dożynki) i otaczająca ludzi przyroda (dokarmianie zwierząt, grzybobranie, pasieka, miodobranie).

(za www.dwuosnowowa.pl)

Źródło: Helena Marcinkiewicz, Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP / www.wrotapodlasia.pl