W Ciechanowcu grały bazuny, trombity, ligawki…

W sobotę, 3 grudnia już po raz 36. w Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka odbywał się Ogólnopolski Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich. W przesłuchaniach udział wzięło blisko 150 muzyków ludowych z kraju i ze świata. 

W niedzielę odbyły się uroczystości podsumowujące oraz gala finałowa. Udział w nich wzięli m.in. Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński i Członek Zarządu Stefan Krajewski.

Konkurs odbywał się w kilku kategoriach wiekowych i instrumentalnych. Laureatem pierwszej nagrody za grę na ligawce w kategorii „dorośli” otrzymał Teodor Niemyjski z Ciechanowca. Wśród seniorów najlepszy okazał się Piotr Bondarczuk z Wieski.

Pierwszą nagrodę w kategorii „dzieci starsze” otrzymał Przemysław Tartaczuk z Kanabrodu, a laur pierwszeństwa wśród najmłodszych Rafał Radziszewski z Boguszy Starych

Wśród dorosłych grających na bazunach jury najwyższe noty  przyznało Grzegorzowi Choszczowi ze Sznurek. W kategorii dzieci najlepszy okazał się Andrzej Galiński z Borkowa.

www.wrotapodlasia.pl

www.wrotapodlasia.pl

Spośród dorosłych w kategorii trombit pierwszą nagrodę otrzymał Tadeusz Rucki z Koniakowa, a w kategorii dziecięcej Mikołaj Tokarczyk z miejscowości Szczawnica Jaworki. Jarosławowi Jaroszewskiemu z Nowego Miasta Lubawskiego (dorośli) i Lubomirowi Ziółkowi z Krężnicy Jarej (dzieci) otrzymali główne nagrody za grę na rogu myśliwskim.

W kategorii inne instrumenty pierwszą nagrodę zdobył Myroslav Gutsul z Putiły na Ukrainie. Wśród dzieci starszych Rimas Rekus i Gabriel Pik ze Szlinokiemi, a spośród tych do 10. roku życia Virginija Rekus ze Szlinokiemi.

Wszyscy laureaci otrzymali nagrody pieniężne.

www.wrotapodlasia.pl

www.wrotapodlasia.pl

Szczegółowe wyniki konkursu znajdują się TUTAJ

Historia Konkursu sięga 1975 roku, kiedy to Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztowa Kluka w Ciechanowcu rozpoczęło działania nad reaktywacją tradycji gry na ligawce. Uczestnicy wykonują melodie charakterystyczne dla danego instrumentu pasterskiego oraz regionu, z którego pochodzą. Dodatkowego charakteru nadają też regionalne stroje ludowe, w których występują instrumentaliści.

Zdjęcia: www.wrotapodlasia.pl

Źródło: www.wrotapodlasia.pl