Twórczynie dwuosnowowych tkanin z ministerialnym stypendium

Alicja Kochanowska i Bernarda Rość, podlaskie twórczynie dywanów dwuosnowowych, zostały laureatkami Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie twórczości ludowej w ramach programu stypendialnego na upowszechnianie kultury „Kultura w sieci”.

Alicja Kochanowska jest bardzo znaną i utytułowaną tkaczką, wielokrotnie nagradzaną. Jest laureatką prestiżowej Nagrody imienia Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, którą otrzymała w roku 2002. Artystka kilkakrotnie otrzymywała stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 1985/86 a także 2011. Promuje lokalne dziedzictwo kultury jaką jest janowska tkanina dwuosnowowa, biorąc udział w licznych jarmarkach i targach sztuki ludowej, a także corocznie uczestnicząc w konkursie na tkaninę dwuosnowową organizowanym w Janowie. Współpracuje również z Izumi Fujita, promującą unikalną tkaninę dwuosnowową w „Kraju Kwitnącej Wiśni”.

W ramach stypendium artystka wykona tradycyjne janowskie tkaniny dwuosnowowe, a także formy użytkowe (poduszki, torebki itp.) jakie powstają z tkanin. Założona zostanie strona internetowa, na której miedzy innymi prezentowane będą filmy z etapów pracy. W ramach stypendium zaplanowane są pokazy tkackie w Izbie Tkactwa Dwuosnowowego, oraz pracowni twórczyni.

Alicja Kochanowska jest jedna z wielu artystek ludowych tworzących w janowskim ośrodku tkackim. Jej pracownia znajduje się na szlaku Rękodzieła Ludowego Województwa Podlaskiego oraz szlaku turystycznym „ Kraina wątku i osnowy”. Przyznane stypendium potwierdza jej kunszt i talent tkacki, a także przyczynia się do dalszego rozwoju i promocji janowskiego tkactwa dwuosnowowego.

Bernarda Rość, w tle tkanina dwuosnowowa pt. “Sad”

Bernarda Rość niezwykle aktywnie działa na rzecz rozwoju kultury swojej małej ojczyzny Korycina, dzięki jej popularyzatorskiej postawie ocaliła od zapomnienia unikatową technikę tworzenia tkanin podwójnych. Posiada imponujący dorobek twórczy oraz wiele nagród i wyróżnień w konkursach. Prace Bernardy Rość eksponowano na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą.

Artystka szczególną uwagę przywiązuje do edukacji regionalnej dzieci i młodzieży prowadząc zajęcia warsztatowe, jako instruktorka w dziedzinie tkactwa dwuosnowowego w prywatnej pracowni tkackiej, która współtworzy Szlak Rękodzieła Ludowego Podlasia oraz Szlak Kraina Wątku i Osnowy oraz w pracowni etnograficznej tkaniny dwuosnowowej w Parku Kulturowym Korycin – Milewszczyzna.

W ramach programu”NIEPODLEGŁA” MKiDN pani Bernarda stworzyła dywan dwuosnowowy (jedyny taki w Polsce) w hołdzie odzyskania niepodległości przez Polskę. Od kilku lat współpracuje z promotorką podlaskiej tkaniny dwuosnowowej Izumi Fujita,która organizuje w japońskich miastach wystawy rękodzieła ludowego,na których prezentowane są dywany dwuosnowowe autorstwa Bernardy Rość (wystawy 2019 roku w Tokio, Osace, Kamakura.

Obie twórczynie należą do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

* Zdjęcie główne: Alicja Kochanowska, fot. Izba Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie