Trwa rekrutacja do Turnieju Muzyków Prawdziwych

Rozpoczęła się rekrutacja do Turnieju Muzyków Prawdziwych, którego czwarta edycja rozegra się w dniach 6-9 września 2018 r. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie jest gospodarzem Turnieju Muzyków Prawdziwych, który gromadzi twórców i miłośników muzyki tradycyjnej z różnych regionów. Wystąpić Filharmonii mogą muzycy wierni tradycji i wykonawcy twórczo nawiązujący do tradycyjnej kultury muzycznej.

Turniej to konfrontacja praktyk wykonawczych, a przede wszystkim spotkanie rozmaitych regionalnych tradycji. To właśnie w stolicy Pomorza Zachodniego, na jednej scenie, występują muzycy z całej Polski, prezentując dziedzictwo regionów i nowatorskie interpretacje muzyki korzeni.W Turnieju udział biorą śpiewacy, instrumentaliści, kapele, zespoły śpiewacze i pary taneczne z kapelami.

Charakterystyczny dla Turnieju jest brak sztywnych podziałów, czy wytycznych odnośnie repertuaru, instrumentów. Na Turnieju występują muzycy czerpiący ze źródeł na różny sposób, zarówno muzycy wierni tradycji, jak i wykonawcy prezentujący interpretacje muzyki tradycyjnej, od rekonstrukcji, przez folk, jazz aż po muzykę eksperymentalną.

Podczas przesłuchań, 7 i 8 września 2018 r., uczestnicy Turnieju wykonują dwa utwory: jeden dowolny z podaniem źródła, drugi stanowiący odpowiedź na wylosowany wątek tematyczny. Dotychczas były to pojęcia związane z rokiem kalendarzowym i obrzędowym. Jak zapowiadają organizatorzy, w tegorocznej edycji, wątkami tematycznymi będą emocje, przedstawione za pomocą stosowanych w internecie,
emotikonów. Wątki tematyczne zawsze wzbudzały wśród uczestników i publiczności sporo emocji. Dlatego podczas tegorocznej edycji to właśnie muzyczna odpowiedź na różne emocje będzie zadaniem uczestników Turnieju. Muzycy będą mogli wykonać dodatkowy, trzeci utwór, będący odpowiedzią na motyw „Skąd jestem?”.

Starając się spełniać oczekiwania pasjonatów muzyki tradycyjnej, Filharmonia w Szczecinie rozszerza formułę Turnieju. Po raz drugi odbędzie się Turniej Tańca – konkurs dla par tanecznych z własną kapelą. Każda para wykona trzy dowolne tańce, do towarzyszącej im kapeli.

Laureaci Turnieju, wystąpią 9 września w Sali symfonicznej Filharmonii. Pula nagród to ponad 25 000 złotych.

Turniej zapisał się na etnomuzycznej mapie Polski, lokując Filharmonię w Szczecinie jako należytą przestrzeń do wybrzmienia muzyki tradycyjnej. Celem Turnieju jest promocja polskiej i  środkowoeuropejskiej muzyki opartej na tradycyjnych źródłach, co jest realizowane dzięki szerokiej prezentacji tej muzyki. Filharmonia stała się miejscem spotkania twórców i miłośników tradycyjnego brzmienia, a dotychczasowe edycje Turnieju zaowocowały nowymi twórczymi działaniami, umożliwiającymi tradycji jej trwanie. Poza częścią konkursową oraz koncertami, zaprosimy Państwa na liczne wydarzenia towarzyszące, między innymi na pokazy filmowe, warsztaty i uwielbianą przez wszystkich zabawę taneczną Dom Tańca.

Aby zgłosić swój udział należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie: www.turniej.filharmonia.szczecin.pl. Rekrutacja trwa do 27 lipca 2018 roku.

Jako patroni medialni wydarzenia zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń na IV Turniej Muzyków Prawdziwych i wspólnego obcowania z tradycyjną kulturą muzyczną.