Toruń. „W szklanym blasku. Malarstwo Janiny Walczak-Budzicz”

10 maja w Muzeum Etnograficznym w Toruniu odbył się wernisaż wystawy „W szklanym blasku. Malarstwo Janiny Walczak-Budzicz”. Ekspozycja ta po raz pierwszy tak przekrojowo prezentuje ponad 45-letni dorobek malarski artystki, od urodzenia związanej z Zakopanem.

Janina Walczak-Budzicz (z domu Jarosz), kontynuatorka ludowego malarstwa na szkle, jest świadomą nosicielką tradycji kulturowych Podhala i góralszczyzny.

W połowie lat 70.XX wieku, zaczynała od podejmowania tematów inspirowanych dawnym malarstwem na szkle, folklorem oraz życiem codziennym i odświętnym górali. Z czasem rozszerzyła repertuar swoich prac o tematykę konkursową i wątki biblijne, znajdując własną oryginalną formułę plastyczną prezentacji, a także nowatorski sposób ich interpretacji.

Na wystawie można zobaczyć 130 obrazów artystki pochodzących z zbiorów Muzeum Etnograficznego w Toruniu i 50 z kolekcji prywatnej malarki.

Obrazy ujmują swoimi treściami, prowadzoną, często wielowątkową, narracją, ale też urzekają walorami artystycznymi. Są doskonałe kolorystycznie, bardzo dekoracyjne oraz pełne harmonii i elegancji.

Czas trwania wystawy: 10.05-29.12.2024 r.

* Zdjęcie główne: Wernisaż wystawy W szklanym blasku. Malarstwo Janiny Walczak-Budzicz”, fot. A. Zakrzewski (www.facebook.com / Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu)