Toruń. Grajcie aniołowie!

Szopka, fot. Muzeum Etnograficzne w Toruniu

Szopka
fot. Muzeum Etnograficzne w Toruniu

Muzeum Etnograficzne w Toruniu przygotowało na grudzień bogatą ofertę wydarzeń wpisujących się tematycznie w czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Wśród nich szczególnie atrakcyjnie zapowiada się sobotnie popołudnie 11 grudnia 2010.

Warto zarezerwować sobie czas na to, aby w Muzeum wspólnie przeżyć w miłej atmosferze kilka adwentowych "szarych godzin". To właśnie o tzw. "szarej godzinie", w Adwencie, gdy się zmierzchało, spotykano się niegdyś w gronie bliskich, by snuć wspomnienia czy razem pośpiewać. Właśnie taki charakter powrotu do dawnych tradycji będzie miał program spotkania.

Na początek o godzinie 16.00 zapraszamy do Arsenału na otwarcie wystawy Szopki świata (z Muzeum Towarzystwa Jezusowego Prowincji Polski Południowej w Starej Wsi koło Brzozowa) a potem w sali widowiskowej rozpocznie się Spotkanie Rodzinne Grajcie Aniołowie ! Impreza jest współfinansowana przez Gminę Miasta Toruń.

W przygotowanie programu Spotkania włączyły się także Szkoły Podstawowe Nr 1 ze Starego Miasta i nr 13 z Bydgoskiego Przedmieścia. Uczniowie zaprezentują krótkie scenki pod hasłem Z szopką przychodzimy, nawiązujące do dawnego zwyczaju chodzenia z szopką już w Adwencie. Główną część programu wypełni koncert Barbary Wilińskiej, która zaśpiewa dawne, zapomniane kolędy różnych nacji przy wtórze liry korbowej, suki biłgorajskiej, cytry litewskiej i dulcymeru. Pieśniarka zaprosi wszystkich do wspólnego kolędowania.

Po koncercie zapraszamy wszystkich chętnych a zwłaszcza dzieci na naukę wykonywania tradycyjnych ozdób choinkowych, aniołków i zdobienia pierniczków.

Wstęp wolny, ale ograniczony liczbą miejsc na widowni.

Tradycyjnie, modnie i zgodnie z trendami…

Przedświąteczny kiermasz w Muzeum Etnograficznym!

12 grudnia 2010 r. (niedziela), godz. 10.00 -15.00

Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza na tradycyjny kiermasz rękodzieła i sztuki ludowej, który odbędzie się w niedzielę 12 grudnia w godz. 10.oo – 15.oo. W tym roku przyjedzie aż 70 twórców ludowych z wielu różnych regionów Polski. Będzie więc można kupić wszystko, co tradycyjnie wiąże się ze świętami Bożego Narodzenia.

Przede wszystkim ozdoby choinkowe wykonane z bibułki, słomy, wiórków osikowych, ręcznie malowane bombki. Różne inne drobiazgi do dekoracji stołu wigilijnego – ozdobne woskowe świece, haftowane łowickie, kurpiowskie, kujawskie obrusy i serwetki – tradycyjne i z motywami świątecznymi, koronki koniakowskie. Będą też kolorowe żywieckie ptaszki i ludowe drewniane zabawki oraz różnorodne współczesne zabawki wykonane z naturalnych surowców, ręcznie zdobione.

Liczni rzeźbiarze zaproponują szopki betlejemskie, anioły i figury świętych. Będzie można kupić wyroby kowalstwa artystycznego, przedmioty artystyczne i użytkowe z drewna. Z pewnością interesująca będzie propozycja garncarzy i ceramików – duże garnki i całkiem maleńkie cudeńka z gliny na upominki.

Dopełnieniem tradycyjnego rękodzieła będą wyroby inspirowane motywami ludowymi, co bezpośrednio nawiązuje do światowych trendów w modzie i wzornictwie. Młodsi twórcy chętnie zaaprobowali modę ETNO. W tym nurcie poszukujemy ozdobnych przedmiotów do naszych mieszkań, ubiorów, biżuterii. Wiele z tych propozycji znajdzie się na kiermaszu.

Nowoczesna, modna kobieta może założyć do wieczorowej sukni łowicki pas haftowany tradycyjnie koralikami lub upiększyć kreację torebeczką z aksamitu w ręcznie haftowane róże. Wystawcy pokażą też odzież lnianą w artystycznej, "odlotowej wersji", biżuterię z naturalnych materiałów, ale wykorzystanych tak, że zdaje się pochodzić … z kosmosu.

Na smakoszy czekać będą produkty rolnictwa ekologicznego, tradycyjne wypieki i regionalne specjały.

Kiermasz będzie trwał tylko jeden dzień! Warto skorzystać z tej niepowtarzalnej okazji.

Wstęp: bilet normalny – 4 zł, ulgowy – 2 zł, rodzinny 9 zł. Zapraszamy również do zwiedzenia świątecznych aranżacji w skansenie (bezpłatnie dla gości kiermaszu) oraz wystaw : "Szopki świata" i "Indianie Bora. Ludzie koki, ampiri i tytoniu". Bilet wstępu na obie wystawy tego dnia w promocyjnej cenie.

opr. Urszula Makowska

Szczegółowy program grudniowy można znaleźć na muzealnej stronie www.etnomuzeum.pl

TESTTT