Toruń. Festiwal Antropologii Wizualnej Aspekty 2010

W dniach 26-28 listopada 2010 r. każdego miłośnika obcych kultur czeka prawdziwa uczta.
W toruńskim Muzeum Etnograficznym, odbędzie się 4. edycja Festiwalu Antropologii Wizualnej "Aspekty" jednego z najoryginalniejszych festiwali filmowych województwa kujawsko-pomorskiego.

Festiwal Antropologii Wizualnej "Aspekty" jest corocznym wydarzeniem, którego głównym celem jest promocja i prezentacja filmów z zakresu antropologii wizualnej.

Według organizatorów antropologia wizualna jest nie tylko dziedziną naukową – jest specyficznym rodzajem prezentacji ludzi, ich kultury, zwyczajów, życia codziennego, który charakteryzuje się niesamowitą wrażliwością i subtelnością w opisie ludzkiego życia.

Ten właśnie sposób widzenia ludzi i ich codziennego życia organizatorzy pragną przybliżyć nie tylko antropologom, ale także tym wszystkim, którzy chcą spojrzeć na społeczności ludzkie z większym zrozumieniem. Antropologia wizualna to bowiem nie tylko opis ludzkiej kultury, to także próba jej zrozumienia, uchwycenia jej ulotności i wieloznaczności.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu publiczność obejrzy około 30 antropologicznych filmów dokumentalnych z całego świata. W tym roku nadesłano 142 filmy z około 50 krajów w tym z: Brazylii, Peru, Rosji, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, USA, Chin, Serbii, Hiszpanii, Francji, Holandii, Chorwacji, Indii i Turcji. Wśród nich znalazło się także 8 filmów z Polski.

Organizatorzy Festiwalu przy pomocy X muzy pragną przybliżyć publiczności człowieka, jego życie, środowisko, w którym żyje oraz kulturę, która go kształtuje. Chcą także wypromować wyjątkowy rodzaj dokumentu, jakim jest film antropologiczny.

Od dwóch lat podczas Festiwalu prowadzony jest konkurs na najlepszy film. Nagrodą dla zwycięzcy jest 4000 PLN – ufundowane przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który objął Festiwal honorowym patronatem. Zwycięzcę wyłoni publiczność.

Ubiegłoroczny laureat, film The Bagyeli Pygmies at the Fringes of the World, po wygranej na Festiwalu Aspekty został również pokazany na Festiwalu w Getyndze i Budapeszcie. W Budapeszcie zdobył nagrodę główną, zaś w Getyndze reżysera uhonorowano nagrodą specjalną.

Tegoroczny Festiwal i filmy konkursowe przeniosą nas w najróżniejsze zakątki. Będziemy mogli zobaczyć m.in. jak peruwiańska kuchnia rozpowszechniła się na świecie i na stałe zagościła w najważniejszych miastach naszego globu, począwszy od przydrożnych straganów, a na przewodniku Michelin’a kończąc.

Podążymy śladami argentyńskich Cartoneros, bez których ulice Buenos Aires stałyby się jednym wielkim wysypiskiem śmieci.

Zajrzymy do maleńkiej kilkunastoosobowej wioski na beskidzkim krańcu świata, gdzie awangardowa kultura nowoosadników splata się ze spokojną naturą rdzennych mieszkańców.

Przyjrzymy się slumsom (Favelom) Rio De Janeiro, w których kilka nastolatek próbuje wieść zwyczajne życie na przekór świstającym wokół kulom i porachunkom gangsterskim.

Znajdziemy się również w piekle na ziemi, jak mawiają o sobie mieszkańcy Zimbabwe. W tym ogarniętym hiperinflacją państwie, gdzie jeden posiłek kosztuje kilka trylionów dolarów, znajduje się szkoła muzyczna dla niepełnosprawnych ruchowo, a jej uczniowie mają tylko jedno marzenie, zobaczyć kraj bez uprzedzeń – USA

Festiwal od czterech lat tworzy Fundacja Fabryka UTU. Jego pomysłodawcami są należący do niej antropolodzy kultury – Dominika Rypa i Łukasz Jakielski. Od 3. edycji współpracują z Żanetą Kopczyńską (Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK) i z Kubą Kopczyńskim (Muzeum Etnograficzne w Toruniu).

Partnerem Festiwalu jest Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. W tworzenie Festiwalu zaangażowani są także studenci Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Portal KulturaLudowa.pl objął patronat medialny nad Festiwalem.

Szczegółowy program Festiwalu na stronie www.aspektyfestival.pl

TESTTT