To już 50. Tydzień Kultury Beskidzkiej

Rozpoczyna się najdłuższy tydzień w roku. Dziewięciodniowe święto folkloru. Na terenie Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego oraz Oświęcimia przez 9 dni wystąpi aż 4 tysiące wykonawców, skupionych w 100 zespołach pieśni i tańca, w tym około 20 zagranicznych z różnych kontynentów.

Najważniejszą częścią festiwalu są niewątpliwie odbywające się równocześnie na pięciu głównych estradach plenerowych wieczorne kilkugodzinne koncerty – w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu.

Dwie imprezy w programie TKB – Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu oraz Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Wiśle mają charakter konkursowy.

Do FFGP zgłosiło się w tym roku 20 zespołów z Nowosądecczyzny, Podhala, Beskidu Żywieckiego, Beskidu Śląskiego oraz górale czadeccy i Łemkowie. Na żywieckiej scenie zobaczymy rezultat ich całorocznych przygotowań. Prezentowane programy ukazują rodzime tradycje i to, co w kulturze ich małych ojczyzn najpiękniejsze. W komisji zasiadają specjaliści od spraw folkloru. Najlepsi zostaną nagrodzeni Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Żywieckimi Sercami.

Organizatorzy Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych zabiorą z kolei festiwalową publiczność w podróż dookoła świata. Zadowoleni będą szczególnie widzowie spragnieni egzotyki, bowiem wśród zaproszonych zespołów znalazło się kilka grup z naprawdę gorących krajów, m.in. z Paragwaju, Brazylii, Sierra Leone. Odwiedzimy też Europę – Portugalię, Rumunię, Węgry, bliską nam Słowację i niedaleką Ukrainę. Konkursowe programy ocenia Międzynarodowa Rada Artystyczna złożona ze znawców folkloru, etnomuzykologów oraz choreografów.

Ogromnym zainteresowaniem publiczności cieszą się co roku barwne, uliczne korowody zespołów. Zobaczymy je w Wiśle (27.07 i 3.08), Istebnej (27.07), Szczyrku (28.07), Żywcu (1.08) i Jabłonkowie (4.08).

Ponadto prezentowane są wystawy rękodzieła artystycznego, fotograficzne i kiermasze sztuki ludowej. Można nie tylko kupić wyroby ludowych artystów, ale również przyjrzeć się, jak wykonują koronki, rzeźby czy bibułkowe kwiaty.

Najważniejsze imprezy towarzyszące 50. TKB to z kolei 19. Festyn Istebniański w Istebnej (27-28.07), Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach (3-4.08) i 66. Gorolski Święto w Jabłonkowie (2-4.08).

PROGRAM:

WISŁA, Amfiteatr im. Stanisława Hadyny

27 lipca – sobota – g.17.00
WISEŁKA z Wisły
WISŁA z Wisły
ZIEMIA RAJCZAŃSKA z Rajczy
OLZA z Czeskiego Cieszyna
REGLE z Poronina
DOLINA SOŁY z Oświęcimia
WIERCHY z Milówki
RAČAN z Oszczadnicy – SŁOWACJA
zabawa taneczna

28 lipca – niedziela – g.15.00
Jubileuszowy Koncert z okazji 50-lecia
Tygodnia Kultury Beskidzkiej z udziałem zespołów:
WISEŁKA, WISŁA, HORNÝ VADIČOV
oraz WIŚLAŃSKIEJ KAPELI GÓRALSKIEJ
GRÓNIE – grupa śpiewacza z Wisły
WILAMOWICE z Wilamowic
ZBYRCOK z Juszczyna
ANDRYCHÓW z Andrychowa
RYBARZOWICE z Rybarzowic
ZIEMIA ŻYWIECKA z Żywca
ZIEMIA CIESZYŃSKA z Cieszyna
VRTEK z Opawy – CZECHY

29 lipca – poniedziałek – g.16.00
MAŁA JETELINKA – kapela z Jaworzynki
spektakl pt. „Zmorysaniec – Kopciuszek po góralsku”
WAŃCY – grupa śpiewacza z Wisły
JAKUBKOWIANIE z Łososiny Dolnej
BIAŁCANIE z Białki Tatrzańskiej
KAROLINKA z Londynu
LIMANOWIANIE z Limanowej
ŻYWCZANIE z Żywca
WOŁYNIANKA z Łucka – UKRAINA

30 lipca – wtorek – g.16.00
GOROL z Jabłonkowa
MALI TKOCZE z Wisły
ĆWIKLICE z Ćwiklic
SKALNIK z Kamionki Wielkiej
KERAMICZAR z Wełesu – MACEDONIA
SĄDECZANIE z Nowego Sącza
MIETNIOWIACY z Mietniowa
KONIAKÓW z Koniakowa

24. MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIA FOLKLORYSTYCZNE

31 lipca – środa – g.17.00
SMEDEREVO ze Smedereva – SERBIA
ANITA GARIBALDI z Encantado – BRAZYLIA
DANILOVGRAD z Podgoricy – CZARNOGÓRA
KOCAELI ARMELIT z Izmitu – TURCJA
SIEMIANOWICE z Siemianowic Śląskich
ALBA FOLK z Tirany – ALBANIA

1 sierpnia – czwartek – g.17.00
RAČAN z Oszczadnicy – SŁOWACJA
WOŁYNIANKA z Łucka – UKRAINA
IPOLY NÉPTÁNCEGYÜTTES z Salgótarjánu – WĘGRY
WIELKOPOLANIE z Poznania
DATINA TURDEANA z Turdy – RUMUNIA

2 sierpnia – piątek – g.17.00
KERAMICZAR z Wełesu – MACEDONIA
MÁJEK z Brna – CZECHY
OGNENITE z Sofii – BUŁGARIA
PARAGUAY REKOVE z Asunción – PARAGWAJ
BRENNA z Brennej
ARTS COMPANY z Freetown – SIERRA LEONE

3 sierpnia – sobota – g.17.00
gość TKB: Free Village
koncert finałowy 24. MSF
występy wszystkich zespołów uczestniczących w MSF
ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom

4 sierpnia – niedziela – g.16.00 – koncert TKB
MALINCZANIE z Wisły – teatralny zespół regionalny
ogłoszenie wyników konkursu „Najpiękniejsza para
50. Tygodnia Kultury Beskidzkiej”
ISTEBNA – kapela z Istebnej
STEJIZBIANKI – grupa śpiewacza z Wisły
TKOCZE z Wisły
CARNIACY z Czarni
ZIEMIA MYŚLENICKA z Myślenic
RÓWNICA z Ustronia
ZIEMIA LĘBORSKA z Lęborka
SMEDEREVO ze Smedereva – SERBIA
ISTEBNA z Istebnej

KOROWODY ZESPOŁÓW
ul. Olimpijska, ul. 1 Maja, pl. B. Hoffa
27 lipca – sobota – g.15.30
3 sierpnia – sobota – g.11.00

KONCERTY KAPEL POLSKICH I ZAGRANICZNYCH
estrada na placu Bogumiła Hoffa

27 lipca – sobota – g.11.00
STRUMIEŃ ze Strumienia
ANITA GARIBALDI z Encantado – BRAZYLIA
REGLE z Poronina
SMEDEREVO ze Smedereva – SERBIA

28 lipca – niedziela – g.11.00
DATINA TURDEANA z Turdy – RUMUNIA
OLZA z Czeskiego Cieszyna
DANILOVGRAD z Podgoricy – CZARNOGÓRA
RAČAN z Oszczadnicy – SŁOWACJA

29 lipca – poniedziałek – g.11.00
BYCZYNIANKI z Jaworzna
SZCZAKOWIANKI z Jaworzna
BIAŁCANIE z Białki Tatrzańskiej
JAKUBKOWIANIE z Łososiny Dolnej

30 lipca – wtorek – g.11.00
JASIENICZANKA z Jasienicy
LIMANOWIANIE z Limanowej
NADOLZIANIE z Kaczyc
MIETNIOWIACY z Mietniowa

31 lipca – środa – g.11.00
SĄDECZANIE z Nowego Sącza
JADWIŻKI z Ziemięcic
TKOCZE z Wisły
ALBA FOLK z Tirany – ALBANIA

1 sierpnia – czwartek – g.11.00
WOŁYNIANKA z Łucka – UKRAINA
IPOLY NÉPTÁNCEGYÜTTES z Salgótarjánu – WĘGRY
WIELKOPOLANIE z Poznania
DATINA TURDEANA z Turdy – RUMUNIA

2 sierpnia – piątek – g.11.00

OGNENITE z Sofii – BUŁGARIA
CHODOWIACY z Siedlec
PARAGUAY REKOVE z Asunción – PARAGWAJ
ARTS COMPANY z Freetown – SIERRA LEONE
PIEKARSKIE KLACHULE z Piekar Śląskich

4 sierpnia – niedziela – g.11.00
CARNIACY z Czarni
GRODZICZANIE z Będzina
SENIOR ze Skoczowa
ZIEMIA MYŚLENICKA z Myślenic
konkurs „Najpiękniejsza para 50. Tygodnia Kultury Beskidzkiej”

SZCZYRK, estrada Skalite

 27 lipca – sobota – g.18.00
MAŁY ONDRASZEK ze Szczyrku
KAROLINKA z Londynu
BESTWINA z Bestwiny
KOTARZANIE z Brennej
MIETNIOWIACY z Mietniowa
OGNENITE z Sofii – BUŁGARIA

28 lipca – niedziela – g.18.00

JAWORZE z Jaworza
ŁASTIWOCZKA z Przemkowa
REGLE z Poronina
BRENNA z Brennej
BIAŁCANIE z Białki Tatrzańskiej
KOCAELI ARMELIT z Izmitu – TURCJA

29 lipca – poniedziałek – g.18.00
SĄDECZANIE z Nowego Sącza
ĆWIKLICE z Ćwiklic
BESKID z Bielska-Białej
SPOD KICEK z Mordarki
VRTEK z Opawy – CZECHY
ANITA GARIBALDI z Encantado – BRAZYLIA

30 lipca – wtorek – g.18.00
KOTLINA z Osieka
DOLINA POPRADU z Piwnicznej-Zdroju
ARTS COMPANY z Freetown – SIERRA LEONE
LIMANOWIANIE z Limanowej
JUHAS z Ujsół

31 lipca – środa – g.18.00
MALI MAGURZANIE z Łodygowic
WIELKOPOLANIE z Poznania
KONIAKÓW z Koniakowa
ZBYRCOK z Juszczyna
KERAMICZAR z Wełesu – MACEDONIA

1 sierpnia – czwartek – g.18.00
KASINIANIE-ZAGÓRZANIE z Kasiny Wielkiej
WATRA z Brzeźnicy
SIEMIANOWICE z Siemianowic Śląskich
ZIEMIA LĘBORSKA z Lęborka
MÁJEK z Brna – CZECHY

2 sierpnia – piątek – g.18.00
ZIEMIA MYŚLENICKA z Myślenic
PORĘBIANIE z Poręby Spytkowskiej
DOLINA NOWEGO SOŁOŃCA ze Złotnika
HAJDUKI z Oświęcimia
ALBA FOLK z Tirany – ALBANIA

3 sierpnia – sobota – g.18.00
RAČAN z Oszczadnicy – SŁOWACJA
PARAGUAY REKOVE z Asunción – PARAGWAJ
KLIMCZOK ze Szczyrku
CHODOWIACY z Siedlec
ISTEBNA z Istebnej
ZIEMIA RAJCZAŃSKA z Rajczy

4 sierpnia – niedziela – g.18.00
HOLAN z Zaborza
WIERCHY z Milówki
DOLANIE z Gilowic
JUZYNA z Zawoi
IPOLY NÉPTÁNCEGYÜTTES z Salgótarjánu – WĘGRY
ONDRASZEK ze Szczyrku

KOROWÓD ZESPOŁÓW
Hotel Włókniarz, ul. Willowa, ul. Górska, ul. Beskidzka,
estrada Skalite
28 lipca – niedziela – g.15.00

ŻYWIEC, estrada Pod Grojcem

44. FESTIWAL FOLKLORU GÓRALI POLSKICH

27 lipca – sobota – g.18.00
ŻYWCZANIE z Żywca (poza konkursem)
KONIAKÓW z Koniakowa
ŁASTIWOCZKA z Przemkowa
OLDRZYCHOWICE z Oldrzychowic
ROMANKA z Sopotni Małej
VRTEK z Opawy – CZECHY (poza konkursem)
„Żywieckie suwakowanie” – koncert galowy orkiestry
festiwalowej 8. Spotkań Puzonowych w Żywcu

28 lipca – niedziela – g.18.00
GROJCOWIANIE z Wieprza (poza konkursem)
ŚWARNI z Nowego Targu
PRZYSZOWIANIE z Przyszowej
BABIOGÓRZANIE-POLANA MAKOWSKA z Makowa
Podhalańskiego
HAJDUKI z Oświęcimia (poza konkursem)
DATINA TURDEANA z Turdy – RUMUNIA (poza konkursem)
gość TKB: Megitza

29 lipca – poniedziałek – g.18.00
KOWALNIA ze Stróż
SKALNIK z Kamionki Wielkiej
DOLINA POPRADU z Piwnicznej-Zdroju
ZBYRCOK ze Słopnic
REGLE z Poronina
DANILOVGRAD z Podgoricy – CZARNOGÓRA
(poza konkursem)

30 lipca – wtorek – g.18.00
SPOD KICEK z Mordarki
WATRA z Brzeźnicy
JAKUBKOWIANIE z Łososiny Dolnej
ISTEBNA z Istebnej

31 lipca – środa – g.18.00
DOLINA NOWEGO SOŁOŃCA ze Złotnika
KASINIANIE-ZAGÓRZANIE z Kasiny Wielkiej
JUZYNA z Zawoi
LIMANOWIANIE z Limanowej
KAROLINKA z Londynu (poza konkursem)
OGNENITE z Sofii – BUŁGARIA (poza konkursem)

KONCERTY TKB

1 sierpnia – czwartek – g.18.00
ARTS COMPANY z Freetown – SIERRA LEONE
SMEDEREVO ze Smedereva – SERBIA
DOLANIE z Gilowic
ALBA FOLK z Tirany – ALBANIA
ANITA GARIBALDI z Encantado – BRAZYLIA

2 sierpnia – piątek – g.18.00
WISŁA z Wisły
KĘTY z Kęt
ZIEMIA LĘBORSKA z Lęborka
WOŁYNIANKA z Łucka – UKRAINA
KOCAELI ARMELIT z Izmitu – TURCJA

3 sierpnia – sobota – g.18.00
IPOLY NÉPTÁNCEGYÜTTES z Salgótarjánu – WĘGRY
KERAMICZAR z Wełesu – MACEDONIA
WIERCHY z Milówki
DOLINA DUNAJCA z Nowego Sącza
CARNIACY z Czarni
ZIEMIA ŻYWIECKA z Żywca
dyskoteka, DJ Kris D
pokaz sztucznych ogni

4 sierpnia – niedziela – g.18.00
ogłoszenie wyników Festiwalu Folkloru Górali Polskich,
wręczenie nagród oraz występy laureatów
SIEMIANOWICE z Siemianowic Śląskich
MÁJEK z Brna – CZECHY
PARAGUAY REKOVE z Asunción – PARAGWAJ

KONKURS GÓRALSKICH KAPEL, GRUP ŚPIEWACZYCH I SOLISTÓW
27–31 lipca
estrada na Rynku – codziennie g.10.00

KOROWÓD ZESPOŁÓW
1 sierpnia – czwartek – g.14.00
ul. T. Kościuszki – Rynek

Targi Sztuki Ludowej
27 lipca – 4 sierpnia w g.8.00–15.00, Rynek

MAKÓW PODHALAŃSKI, estrada Makowianka

27 lipca – sobota – g.17.00
ZBYRCOCEK z Juszczyna
JUHAS z Ujsół
RYBARZOWICE z Rybarzowic
BYSTRZYCA z Bystrzycy
ŚWARNI z Nowego Targu
DATINA TURDEANA z Turdy – RUMUNIA

28 lipca – niedziela – g.17.00
ĆWIKLICE z Ćwiklic
KAROLINKA z Londynu
WIERCHY z Milówki
KOTARZANIE z Brennej
MIETNIOWIACY z Mietniowa
OGNENITE z Sofii – BUŁGARIA

29 lipca – poniedziałek – g.18.00
MAŁY HAŚNIK z Żabnicy
SMEDEREVO ze Smedereva – SERBIA
PRZYSZOWIANIE z Przyszowej
WATRA z Brzeźnicy
KOCAELI ARMELIT z Izmitu – TURCJA

30 lipca – wtorek – g.18.00
KOWALNIA ze Stróż
IPOLY NÉPTÁNCEGYÜTTES z Salgótarjánu – WĘGRY
BIAŁCANIE z Białki Tatrzańskiej
KĘTY z Kęt
ONDRASZEK ze Szczyrku

31 lipca – środa – g.18.00
SKALNIK z Kamionki Wielkiej
RÓWNICA z Ustronia
JAKUBKOWIANIE z Łososiny Dolnej
ZIEMIA ŻYWIECKA z Żywca
ARTS COMPANY z Freetown – SIERRA LEONE

1 sierpnia – czwartek – g.18.00
MALI GROJCOWIANIE z Wieprza
LIMANOWIANIE z Limanowej
PORĘBIANIE z Poręby Spytkowskiej
CHODOWIACY z Siedlec
KERAMICZAR z Wełesu – MACEDONIA

2 sierpnia – piątek – g.18.00
MAŁE PILSKO z Żywca
WIELKOPOLANIE z Poznania
RAČAN z Oszczadnicy – SŁOWACJA
CARNIACY z Czarni
ANITA GARIBALDI z Encantado – BRAZYLIA

3 sierpnia – sobota – g.17.00
WOŁYNIANKA z Łucka – UKRAINA
WISŁA z Wisły
ZBYRCOK z Juszczyna
BABIOGÓRZANIE-POLANA MAKOWSKA z Makowa
Podhalańskiego – koncert jubileuszowy z okazji
30-lecia zespołu

4 sierpnia – niedziela – g.17.00

CZANTORIA z Ustronia
DOLINA DUNAJCA z Nowego Sącza
OGNENITE z Sofii – BUŁGARIA
MAGURZANIE z Łodygowic
DANILOVGRAD z Podgoricy – CZARNOGÓRA
ALBA FOLK z Tirany – ALBANIA

KONCERTY KAPEL I GRUP ŚPIEWACZYCH
REGIONU BABIOGÓRSKIEGO
estrada na Rynku – niedziele – 28 lipca i 4 sierpnia o g.12.00

MAŁA POLANA MAKOWSKA z Makowa Podhalańskiego
ZBYRCOCEK z Juszczyna – koncert jubileuszowy z okazji
5-lecia zespołu
4 sierpnia o g.12.00, estrada na Rynku

KIERMASZ TWÓRCZOŚCI LUDOWEJ
obok estrady Makowianka
poniedziałek – piątek w g.18.00–21.00
soboty i niedziele w g.17.00–21.00

OŚWIĘCIM, estrada obok Oświęcimskiego Centrum Kultury

27 lipca – sobota – g.18.00
KLIMCZOK ze Szczyrku
ANDRYCHÓW z Andrychowa
JAWORZE z Jaworza
DANILOVGRAD z Podgoricy – CZARNOGÓRA
ARTS COMPANY z Freetown – SIERRA LEONE

28 lipca – niedziela – g.18.00
ZIEMIA RAJCZAŃSKA z Rajczy
BYSTRZYCA z Bystrzycy
ŻYWCZANIE z Żywca
BESTWINA z Bestwiny

29 lipca – poniedziałek – g.18.00
OLZA z Czeskiego Cieszyna
DATINA TURDEANA z Turdy – RUMUNIA
MIETNIOWIACY z Mietniowa
ALBA FOLK z Tirany – ALBANIA

30 lipca – wtorek – g.18.00
OGNENITE z Sofii – BUŁGARIA
ZBYRCOK ze Słopnic
DOLANIE z Gilowic
KAROLINKA z Londynu

31 lipca – środa – g.18.00
SĄDECZANIE z Nowego Sącza
WATRA z Brzeźnicy
WILAMOWICE z Wilamowic
WOŁYNIANKA z Łucka – UKRAINA

1 sierpnia – czwartek – g.18.00
KOTLINA z Osieka
DOLINA NOWEGO SOŁOŃCA ze Złotnika
CARNIACY z Czarni
PARAGUAY REKOVE z Asunción – PARAGWAJ

2 sierpnia – piątek – g.18.00
ONDRASZEK ze Szczyrku
SIEMIANOWICE z Siemianowic Śląskich
CHODOWIACY z Siedlec
IPOLY NÉPTÁNCEGYÜTTES z Salgótarjánu – WĘGRY

3 sierpnia – sobota – g.18.00

SMEDEREVO ze Smedereva – SERBIA
KĘTY z Kęt
ZIEMIA LĘBORSKA z Lęborka
PILSKO z Żywca
MAŁE HAJDUKI z Oświęcimia
HAJDUKI z Oświęcimia – koncert jubileuszowy
z okazji 45-lecia zespołu

4 sierpnia – niedziela – g.18.00
RYBARZOWICE z Rybarzowic
KERAMICZAR z Wełesu – MACEDONIA
PORĘBIANIE z Poręby Spytkowskiej
GROJCOWIANIE z Wieprza
ANITA GARIBALDI z Encantado – BRAZYLIA

+ koncert zespołu Trebunie-Tutki
26 lipca – piątek – g.20.00
estrada obok Oświęcimskiego Centrum Kultury

Źródło: www.silesiakultura.pl

TESTTT