Symboliczna maseczka koronczarek z Koniakowa

W Centrum Koronki Koniakowskiej powstała koronkowa maseczka. To symboliczny gest miejscowych twórczyń ludowych, które w ten sposób solidaryzują się z osobami zaangażowanymi w szycie środków ochrony osobistej do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. 

W obliczu epidemii koronawirusa w wielu miejscach pojawiły się oddolne inicjatywy, polegające np. na zbieraniu i szyciu środków do ochrony osobistej przed zakażeniem. Twórczynie ludowe z Koniakowa  postanowiły podziekować tym wszystkim osobom na swój oryginalny sposób.

„Solidaryzując się ze wszystkimi, którzy włączyli się w akcję szycia maseczek, dziękując tym samym osobom, firmom, każdemu, kto dziś szyje i stara się zaopatrzyć społeczeństwo w maseczkę, która może zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa, Koniakowianki postanowiły symbolicznie uheklować swoją” – informuje Lucyna Ligocka-Kohut, prezes Fundacji Koronki Koniakowskiej.

Pomysł zrodził się podczas czwartkowych warsztatów, na których twórczynie spotykają się by heklować swoje koronki. Koronkową maseczkę wykonała mistrzyni pani Zuzanna Ptak z Koniakowa Dachtonów.

„Jest to niewątpliwie nasz największy autorytet w dziedzinie koronki, autorka wielu prac, wystaw, laureatka mnóstwa nagród m.in. Oscara Kolberga. Kiedy już w domu spokojnie mogłam się przyjrzeć temu co wymyśliła, oniemiałam. Jej artystyczna wrażliwość na sytuację, kontekst, czy potrzebę, którą potrafi wyrazić w swoich pracach jest niedościgniona” – dodaje pani prezes.

W opisie zamieszczonym na facebookowym profilu koronczarek dowiadujemy się o symbolice elementów wykorzystanych w maseczce:  „W samym środku maseczki widzimy „serce”. Serce charakteryzuje miłość, przyjaźń, oddanie, mądrość i miłosierdzie. Po prawej i lewej stronie serca znajdują się „listki dębowe”, charakterystyczne dla twórczości Pani Zuzanny. Symbolika dębu w kulturze Słowian miała bardzo duże znaczenie. To drzewo długowieczności, silne, dodające zdrowia. Pod sercem „wschodzące słońce”, które zapowiada dobro, początek, nadzieję, działa optymistycznie na człowieka. Całość otoczona kwiatami, z charakterystycznym koniakowskim motywem tzw. „strupkiem”, które dają nam radość”.

Koronczarstwo w Koniakowie jest przekazywane z pokolenia na pokolenie. Koronka koniakowska charakteryzuje się różnorodnymi motywami roślinnymi tzw. kwiotkami. Motywy te najczęściej ułożone gwieździście, tworzą niepowtarzalny układ, zależny tylko i wyłącznie od wyobraźni artystki. Każdy motyw wykonuje się osobno, a później wg tej zasady łączy w całość niezależnie od kształtu serwety, czy innej formy. W rejonie Koniakowa mieszka ok. 700 koronczarek. W 2017 r. heklowanie zostało wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

www.centrumkoronkikoniakowskiej.pl

Źródło: facebook.com / Koronki Koniakowskie

* Zdjęcie główne: Symboliczna maseczka – koronka koniakowska, fot. Lucyna Ligocka-Kohut / facebook.com