Spotkanie dudziarzy z krajów wyszehradzkich

Dudziarze z Polski, Czech, Słowacji i różnych regionów Węgier spotkali się na wspólnych warsztatach, dyskusji i występach na terenie skansenu w Szentendre pod Budapesztem z okazji Festiwalu Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w dniach 18-21 maja br.

Festiwal co roku gości przedstawicieli społeczności, których praktyki zostały wpisane na węgierską listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tym razem zaproszono muzyków spoza  Węgier w związku z rozpoczęciem prac nad wnioskiem o wpis tradycji dudziarskich z Europy Środkowej i Wschodniej na reprezentatywną listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO. W rozmowach uczestniczyli również przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za wsparcie grup dudziarskich w tym przedsięwzięciu: pracownicy odpowiednich dla danego kraju ministerstw, specjalistów od dziedzictwa niematerialnego, etnologów i muzykologów.  Do wstępnej dyskusji zaproszono również kraje spoza grupy wyszehradzkiej i w efekcie zespół roboczy powiększył się o przedstawicieli Chorwacji, Serbii, Macedonii i Bułgarii.

Dudziarze i akompaniujący im inni instrumentaliści z krajów V4 mieli okazję do wspólnego muzykowania podczas warsztatów bez udziału publiczności, a następnie zaprezentowania się przed gośćmi festiwalu w ciągu kolejnych  dwóch dni.  Grupa  z Polski byłą najliczniejsza ze względu na duże zróżnicowanie w stylach gry, budowie instrumentów i  praktyce wykonawczej między regionami. W skład ekipy weszli muzycy z Wielkopolski, Podhala, Beskidu Śląskiego i Żywieckiego.

W trakcie festiwalu telewizja węgierska nagrała materiał poświęcony dudom i dudziarzom, w którym  zaprezentowano również grę i wypowiedzi polskich muzyków.

Zobacz materiał wideo

* Zdjęcie główne: Festiwal Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Szentendre pod Budapesztem, 2018, fot. www.niematerialne.nid.pl

Źródło: www.niematerialne.nid.pl