Spotkania z kulturą Górali Zagórzańskich w rabczańskim Muzeum

Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju serdecznie zaprasza do udziału w imprezie plenerowej pt. „Spotkania z kulturą Górali Zagórzańskich”, które odbędą się 24. sierpnia 2019 r. przy zabytkowym drewnianym kościółku pw. św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju.

To wydarzenie ma na celu przybliżenie kultury materialnej i niematerialnej Zagórzan, którą nasze Muzeum zajmuje się od początku swojej działalności. Impreza uzyskała dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019.

Podczas trwania imprezy odbędą się wykłady przybliżające kulturę ludową Górali Zagórzańskich prowadzone przez etnografów: dr Dorota Majerczyk wygłosi wykład dotyczący tradycyjnego stroju Zagórzan, Wojciech Śliwiński omówi zagadnienia związane z budownictwem pasterskim w Gorcach.

Poza tym odbędą się warsztaty pokazowe prowadzone przez lokalnych rzemieślników prezentujące tradycyjne techniki i tajniki rzemiosł (krawiectwo ludowe, kuśnierstwo, gorseciarstwo, wyrób gwiazd kolędniczych). Głównym celem warsztatów będzie promocja rzemieślniczych tradycji regionu oraz bezpośredni międzypokoleniowy przekaz wiedzy. W tym dniu zapraszamy także najmłodszych na warsztaty malarstwa na szkle i malowania zabawek tradycyjnych. Kolejnym punktem programu będzie projekcja filmu etnograficznego dokumentującego sylwetki rzemieślników.

Folklor Górali Zagórzańskich zaprezentują zespoły regionalne: Gminny Młodzieżowy Zespół Regionalny w Niedźwiedzia, Dolina Mszanki oraz Kasinianie-Zagórzanie.

Uczestnicy imprezy plenerowej będą mieli możliwość poznania lokalnych tradycji kulinarnych, które zostaną przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich "Zagórzanki" z Kasiny Wielkiej. W otoczeniu zabytkowego kościoła odbędzie się kiermasz regionalny, w którym wezmą udział członkowie Stowarzyszenia Rękodzielników "Zagórzańscy Pasjonaci" prezentujący twórczość regionu.

Uczestnicy imprezy będą mieli możliwość zwiedzenia ekspozycji Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce- Zdroju.

Podczas trwania imprezy odbędzie się finał akcji społecznej „Przyjdź do Muzeum w stroju ludowym”. Akcja przeprowadzona podczas imprezy ma zintegrować i zachęcić miejscową społeczność do kultywowania tradycji. Podczas trwania imprezy odbędzie się sesja fotograficzna przeprowadzona przez profesjonalnego fotografa, aranżowana na terenie i wewnątrz zabytkowej świątyni.