„Sieradzki folklor muzyczny” – antologia pieśni i melodii z regionu sieradzkiego

Łódzki Dom Kultury wydał publikację pt. „Sieradzki folklor muzyczny” obejmującą transkrypcje pieśni i melodii instrumentalnych z regionu sieradzkiego. Wydanie antologii ma ogromne znaczenie dla utrwalenia dziedzictwa muzycznego regionu, to pierwsze takie wydawnictwo w odniesieniu do Sieradzkiego!

Wydawnictwo z pewnością przyczyni się do promocji muzyki sieradzkiej, stanowiąc bogate źródło wiedzy i inspiracji dla przyszłych pokoleń, a także udostępni i spopularyzuje bogactwo folkloru sieradzkiego i wiedzy z zakresu tradycyjnej kultury regionu.

Zapraszam do obejrzenia rozmowy na temat publikacji. O powstawaniu antologii opowiedzą Andrzejowi Białkowskiemu – Małgorzata Dziurowicz-Kaszuba oraz prof. Piotr Dahlig.

Publikacja ma charakter źródłowy. Jej wydanie ma duże znaczenie dla utrwalenia dziedzictwa muzycznego regionu sieradzkiego, który dotychczas nie doczekał się wydania tego typu zbioru, mimo swojej etnomuzycznej wyrazistości i wybitnych reprezentantów.

Zbiór zainspiruje tych wszystkich, którzy będą chcieli poznać i rekonstruować muzykę tego regionu. Antologia przyczyni się także do promocji i ocalenia od zapomnienia muzyki sieradzkiej oraz zachowania jej dla przyszłych pokoleń.

Więcej o nowym wydawnictwie: https://www.youtube.com/watch?v=P8thrY5iyps&t=119s

Projekt został dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.