Ścięcie Śmierci w Jedlińsku

W Jedlińsku k. Radomia od ponad 150 lat odgrywany jest przez mieszkańców w niezmienionej formie obrzęd “Ścięcie Śmierci.” Widowisko, które jest jedynym tego typu wydarzeniem kulturalnym w Polsce i Europie swoim rodowodem sięga ono XVI stulecia i jest nadal kultywowane w Jedlińsku na pamiątkę „prawa miecza”, które Jedlińsk otrzymał przy lokacji miasta w 1530 roku.

Badacze twierdzą, że na obrzęd „Ścięcia Śmierci” duży wpływ miała szkoła ariańska istniejąca w Jedlińsku w latach 1560- 1630 oraz szkoła wyższa funkcjonująca w latach 1630- 1655. W ówczesnych czasach w Jedlińsku przebywało bowiem wielu kleryków, historyków i żaków. Widowisko mogło wziąć swój początek od igrzyska żakowskiego, tj. ścięcia kukły symbolizującej śmierć.

Widowisko zachowało swoją pierwotną formę, poprzez co stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Należy zaznaczyć, że wszystkie role (nawet kobiece) w widowisku są odtwarzane przez mężczyzn. Od godzin południowych na ulicach Jedlińska pojawia się wiele barwnych postaci. Są to na przykład: diabły, baby, cyganki, rybacy, krakowianki i wiele innych.

Swawole przebierańców stanowią tylko wstęp do właściwej części wydarzenia jakim jest „Ścięcie Śmierci”. Jest to sąd nad śmiercią, która krzywdzi ludzi. Po wielu oskarżających wystąpieniach poszczególnych świadków zapada wyrok, który jest skazujący. Pojawia się kat, który pozbawia Śmierć życia.

Wydarzenie jest żywiołową zabawą, która wyzwala najlepsze wartości społeczne. Jest ono zwierciadłem regionu i miejscowości. W ostatni wtorek karnawału pojawiają się w Jedlińsku przedstawiciele prasy, telewizja, historycy i etnografowie, jak również turyści z całego kraju. Tego dnia Jedlińsk odwiedza wiele osób z całego kraju.

Widowisko plenerowe prezentowane jest zawsze w ostatni wtorek karnawału, w tym roku odbędzie się 9 lutego. Widowisko rozpocznie się o godz. 13.00, kiedy to uczestnicy obrzędu przejmą władzę od wójta gminy Jedlińsk. Główna część odbędzie się o godz. 15.30.

W tym roku imprezie towarzyszy Ogólnopolski Konkurs na przebranie zapustowe, polegający na przygotowaniu stroju, który będzie odpowiadał polskim tradycjom zakończenia karnawału. Uczestnicy konkursu zaprezentują swoje stroje podczas wydarzenia „Ścięcie Śmierci – Przystanek na szlaku tradycji zapustowych” w godz. 14.30-15.00. Osoby biorące udział w konkursie przejdą w korowodzie przebierańców ulicami Jedlińska i wezmą udział w prezentacji stroju przed komisją konkursową.

Dodatkowo uczestnicy przedstawią opis zwyczajów, w ramach których wykonali swoje przebranie. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi o godz. 15.10. Do wygrania nagrody o łącznej wartości do 2000 zł.

Wydarzeniu towarzyszy jarmark twórców ludowych, będą miały miejsce występy kapel ludowych zespołów muzycznych m,in. Ludwiczanki, Kapela Henryka Gwiazdy i Kapela Braci Tarnowskich.

Organizatorem wydarzenia jest Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku.

Patronat medialny KulturaLudowa.pl

Zobacz również www.kusaki.pl

Źródło: Organizatorzy

TESTTT