Ruszyła strona internetowa www.galeriawycinanki.pl

Strona prezentuje w nowoczesny sposób wybrane prace polskich wycinankarek z wielu regionów Polski. To pierwsza tego typu Wirtualna Galeria Wycinanki Polskiej.

Wycinanka w Polsce jest rozpoznawalnym symbolem na całym świecie i rozpowszechniła się w Polsce w drugiej połowie XIX wieku. Obecnie wraz z ideą slow design twórcy projektu chcą zwrócić uwagę na niezwykłą oryginalność, różnorodność wycinankę i przywrócić ich wartość w obszarze sztuki. Z jednej strony coraz bardziej cenimy tradycyjne wzornictwo ale z drugiej brak kolejnych pokoleń chętnych do wykonywania tego zawodu.

Na stronie internetowej galeriawycinanki.pl można wybrać dwie ścieżki zwiedzania, dla dzieci i dla dorosłych, a na każdej jest zaprezentowane kilkadziesiąt różnych prac z wielu regionów Polski. Prace są opatrzone krótką notką skąd pochodzą i jakie są charakterystyczne elementy. Na stronie w nowoczesny sposób zaprezentowano prace z 8 regionów Polski zarówno sprzed ponad 70 lat jak i prace współczesne.

Dodatkowo chętni mogą dowiedzieć się więcej o wycinance i spróbować własnych sił oglądając warsztaty z wycinankarką łowicką. Przygotowano dwa rodzaje warsztatów, jeden dedykowany dzieciom, drugi dorosłym, a wycinanie ułatwią szablony dostępne do pobrania na stronie https://www.galeriawycinanki.pl/szablony

Po obejrzeniu galerii, można wypełnić test, a po pozostawieniu adresu email dla osób, które bezbłędnie wypełnią test zostanie dostarczony wirtualny certyfikat.

Twórcom strony zależało na edukacji i propagowaniu sztuki wycinankarskiej poprzez przekazanie podstawowej wiedzy na temat tradycji ludowych i umiejętności rękodzielniczych związanych ze sztuką wycinania w naszym kraju. W miejsce odwołanych imprez jarmarkowych, podczas których mieli okazję prezentować się artyści ludowi, odwiedzający stronę www będą mieli kontakt ze sztuką w zaciszu swojego domu. Czas spędzony przed ekranem pozwoli w bardziej dogłębny sposób docenić sztukę ludową oraz zrozumieć jej rolę, a także pogłębić wiedzę o tradycji i poczucie tożsamości narodowej.

Twórcy projektu wierzą, że zawody twórców ludowych, które wymierają oraz rzemiosło i tradycyjne metody wykonywania rękodzieła nie są skansenowe i staroświeckie, a przeciwnie: mogą zainspirować nowe pokolenia artystów i odbiorców oraz są bogatym zasobem narodowego dziedzictwa kulturowego.

Na stronie internetowej są dostępne wybrane wycinanki udostępnione przez Konstanciński Dom Kultury ze zbiorów powstającego Muzeum Wycinanki oraz Muzeum Etnograficznego w Łowiczu.

Akcja odbywa się pod patronatem: Konstancińskiego Domu Kultury, Muzeum Etnograficznego w Łowiczu, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Patroni medialni projektu: kulturaludowa.pl, czasdzieci.pl, Sielskie Życie, Czas na Wnętrze

Program uzyskał dofinansowanie ze środków Narodowego centrum Kultury w ramach programu Kultura w Sieci.

www.galeriawycinanki.pl