Rozpoczął się V Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Podlaskie Spotkania 2009”

Do 24 sierpnia potrwa kolejna edycja Festiwalu "Podlaskie Spotkania", która ma na celu kultywowanie i promowanie tradycji ludowych. W tym roku Festiwal gościć będzie w sześciu miejscowościach regionu: w Brańsku, Bielsku Podlaskim, Ciechanowcu, Hajnówce, Surażu i Szepietowie.

Oficjalnie otwarcie odbyło się we wtorek, 18 sierpnia w Leśniczówce Korycin w Nadleśnictwie Rudka.

W imprezie bierze udział 5 zespołów zagranicznych: Volkskunstgroep "Pallieterke" – Lier z Belgii, The Association of Culture Folk Group "Lashqruli" – Tbilisi z Gruzji, Folkloristische Dansgroep "Hellendoorn" – Hellendoorn z Holandii, Folk Group "Zabava" – Saratov z Rosji, Folklore Group Triglav "Slovenski Javrnik" – Žirovnica – Jasienica ze Słowenii oraz 12 grup z Polski: Zespół Pieśni i Tańca "Lusowiacy" z Lusowa k. Poznania, Regionalny Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca "Podlasie" z Szepietowa, Młodzieżowa Strażacka Orkiestra Dęta przy GOK z Szepietowa, Zespół Tańca Ludowego "Przepiórka" z Hajnówki, Ludowy Zespół Pieśni i Tańca "Skowronki" z Brańska, Strażacka Orkiestra Dęta z Brańska, Ludowy Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca "Mazowia" z Wysokiego Mazowieckiego, Zespół Pieśni Białoruskiej "Małanka" z Bielska Podlaskiego, Chór Pieśni i Tańca "Wasiloczki" z Bielska Podlaskiego, Chór męski "Kuranty" z Bielska Podlaskiego, Chór Polskiej Pieśni Narodowej z Bielska Podlaskiego.

Festiwal zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców festiwalowych miast, jak i turystów. W ramach festiwalu oprócz prezentacji na scenie, odbywają się biesiady folkowe, barwne korowody oraz małe jarmarki sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego. Celem festiwalu jest ocalenie od zapomnienia tradycji ludowych,poznanie folkloru innych narodów,i promocja tradycji, folkloru i piękna Podlasia.

Źródło: www.wrotapodlasia.pl

TESTTT