Re-konstrukcje krajek z terenu sokólszczyzny

Ponad 50 zabytkowych oraz na nowo wykonanych krajek z okolic Sokółki na Podlasiu można obejrzeć na wystawie w Muzeum Ziemi Sokólskiej. Ekspozycja „Krajka re-konstrukcje” jest wynikiem prac Edyty Głowy, pracownicy sokólskiego muzeum odtwarzającej dawne techniki tkania krajek w tym regionie.

Wystawa otwarta 15 listopada w Dziale Etnograficznym Muzeum Ziemi Sokólskiej jest podsumowaniem prac stypendialnych Edyty Głowy, która w tym roku uzyskała od Marszałka Województwa Podlaskiego półroczne stypendium w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami.

Na wystawie można zobaczyć około 50 krajek z terenów Sokólszczyzny – zabytki oraz prace stypendystki powstałe na podstawie zabytków, udokumentowanych z m.in. z miejscowości Nowy Dwór, Dąbrowa Białostocka, wsi Przystawka, Kumiałka, Trofimówka, Łomy.

To pierwsza wystawa poświęcona tego typu twórczości i pierwsza próba podjęcia tematu historii i techniki tkania krajek w tym regionie.

Krajki stosowane były powszechnie przed laty do wzmacniania i ozdabiania brzegów strojów, chroniły brzegi odzieży przed przecieraniem. Obecnie stosowane są do ozdobnego wykończania odzieży. Popularne są również wśród grup rekonstrukcyjnych jak np. bractwa rycerskie.

fot. www.wrotapodlasia.pl

fot. www.wrotapodlasia.pl

W otwarciu wystawy uczestniczyła Helena Marcinkiewicz z Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Karolina Radłowska z Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

Wernisażowi wystawy towarzyszył pokaz tkania “na nogach” i pierwsze spotkanie organizacyjne Kółka Rękodzielniczego.

Wystawa potrwa do 15 grudnia 2016 roku. Wstęp bezpłatny.

* Fotografie: www.wrotapodlasia.pl

Żródło: www.wrotapodlasia.pl