Poznajmy mistrzów muzyki tradycyjnej

Stanisław Brzozowy (1901 – 1980) - śpiewak z Krobii na Kurpiach, fot. organizatorzy

Stanisław Brzozowy (1901 – 1980)
śpiewak z Krobii na Kurpiach
fot. organizatorzy

Fundacja „Muzyka Kresów” wraz z Ośrodkiem „Rozdroża” zapraszają na cykl spotkań poświęconych wybitnym osobowościom artystycznym muzyki tradycyjnej. Pierwsze spotkanie poświęcone będzie Stanisławowi Brzozowemu (1901 – 1980), wybitnemu śpiewakowi z Krobii na Kurpiach.

Cykl spotkań „Mistrzowie. Wybitne osobowości artystyczne muzyki tradycyjnej” będzie prezentował sylwetki śpiewaków i instrumentalistów tradycyjnych, których obecnością wśród nas wciąż możemy się cieszyć i tych, których już wśród nas nie ma, a nawet tych, z którymi nigdy się osobiście nie spotkaliśmy, znamy tylko ich głosy z archiwalnych nagrań.

Do tych ostatnich należy legendarny śpiewak ze wsi Krobia na Kurpiach – Stanisław Brzozowy (1901 – 1980). Jemu poświęcone będzie pierwsze spotkanie.

Mieliśmy niesłychane szczęście, gdyż odnalazła nas jedna z pięciu córek tego wybitnego artysty i zechciała przyjąć zaproszenie na spotkanie. Pani Genowefa Lenarcik, mieszkająca od lat na Lubelszczyźnie, sama jest śpiewaczką.

Śpiewa w całkowicie zachowanej tradycji kurpiowskiej; od pierwszego dźwięku słychać w tym śpiewie pokrewieństwo z tradycją konkretnej wsi i nawet – zaryzykuję stwierdzenie – rodziny.

Dla nas, pośrednio uczniów Stanisława Brzozowego, spotkanie z Jego córką było zdarzeniem niezwykle wzruszającym, dowodem na to, że w życiu nie ma przypadków.

Odebraliśmy to tak, jakby sam śpiewak, poprzez swoją córkę chciał poznać tych, którzy śpiewają jego pieśni, starając się zrozumieć przez nie świat, tak, jak on go rozumiał.

(tekst: Monika Mamińska – Domagalska)

Spotkanie odbędzie się 11 października 2012 (czwartek), godz. 18.00, Galeria OMIT „Rozdroża”, ul. Krakowskie Przedmieście 39, Lublin.

Gościem specjalnym będzie wspomniana wcześniej Genowefa Lenarcik, córka legendarnego śpiewaka.

Prowadzenie: Monika Mamińska – Domagalska.

Pieśni z tradycji rodzinnej Stanisława Brzozowego zaśpiewają: Genowefa Lenarcik, Ewa Grochowska, Olga Kozieł, Bartłomiej Drozd, Edmund Kuryluk.

Spotkaniu towarzyszy wystawa fotografii z archiwum rodzinnego. Przygotowanie wystawy: Ewa Grochowska

Organizatorzy: Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” oraz Fundacja „Muzyka Kresów”.