Powstanie Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Dobra wiadomość dla kultury podlaskiej i rozwoju muzealnictwa – od 1 września 2016 roku Białostockie Muzeum Wsi uniezależni się od Muzeum Podlaskiego. Powstanie nowa instytucja kultury – Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.

Decyzję taką podjęli na poniedziałkowej (21 marca) sesji radni województwa podlaskiego. We wtorek z dziennikarzami w tej sprawie spotkali się Wicemarszałek Maciej Żywno i dr Artur Gaweł, obecny kierownik Białostockiego Muzeum Wsi. Jak zapowiedział marszałek Żywno to obecny kierownik BMW zostanie przyszłym pełnomocnikiem do spraw utworzenia nowej instytucji, a później także pierwszym dyrektorem samodzielnej instytucji kultury województwa – Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

– Warto podkreślić, że radni sejmiku województwa podlaskiego decyzję o powołaniu Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej podjęli jednogłośnie. Białostockie Muzeum Wsi od początku miało być instytucją samodzielną. Spełniło się to, o czym od wielu lat była mowa, o co postulowali sami pracownicy – podkreślał Wicemarszałek Maciej Żywno. – Jest to możliwość rozwoju dla skansenu ale i przejęcie prawdziwej roli wojewódzkiej instytucji dbającej o dzieła etnograficzne, dbającej o dzieła kultury ludowej.

Obecny skansen to miejsce, które dla wielu mieszkańców Podlasia kojarzy się nie tylko z historią, kulturą ale też dobrą zabawą dzięki odbywającym się tu festynom. Wszyscy mają nadzieję, że dzięki uzyskanej samodzielności dopiero teraz ta instytucja pokaże swój prawdziwy potencjał.

– Bardzo się cieszę, że udało nam się zrealizować to nasze marzenie, że będziemy mieli możliwość planowania naszego budżetu. To niezwykle ważne, bowiem skansen można porównać do wielkiego placu budowy , tutaj  bez przerwy coś trzeba budować, naprawiać – mówi dr Artur Gaweł.

Są też już plany związane z uzupełnieniem zbioru.

– Podlaskie jest akurat takim regionem gdzie budownictwa drewnianego jest bardzo dużo. Mam nadzieję, że nasze muzeum będzie takim miejscem, gdzie turyści będą mogli zobaczyć Podlaskie w pigułce. Marzy mi się dołączenie do naszego zbioru zagrody litewskiej, żeby była zagroda tatarska, choć już mamy budynek mieszkalny, przysiółek szlachecki  z zachodnich części województwa – wylicza dr Gaweł. – Już teraz jest gotowy kościół drewniany do przeniesienia z Seroczyna nad Bugiem. Zależy nam, żeby ten skansen dorównał najlepszym.

Nowa instytucja kultury województwa podlaskiego oficjalnie rozpocznie działalność już po wakacjach – 1 września 2016 roku.

* Foto: Białostockie Muzeum Wsi, fot. www.muzeum.bialystok.pl

Źródło: www.wrotapodlasia.pl