Połącz się z tradycją – cykl podkastów Moniki Pietraszkiewicz o kulturze tradycyjnej

W sieci pojawiła się nowa propozycja dla miłośników tradycji ludowej. Jest to seria podkastów pod wspólną nazwą „Połącz się z tradycją” autorstwa Moniki Pietraszkiewicz – dziennikarki Radia Lublin, która wiele lat temu pokochała kulturę tradycyjną.

„W ciągle rozwijającym się Internecie nadal jest problem z pozyskaniem rzetelnych informacji w temacie kultury tradycyjnej. Wciąż niewiele jest materiałów prezentujących twórców, a nawet jeśli na taki trafimy, to często jest to nagranie nieprofesjonalne, o słabej jakości. Niemożliwe do ponownego wykorzystania. Potrzebne, a wręcz konieczne jest zapełnienie tej luki chociażby ze względu na fakt, że rokrocznie autentyczni twórcy ludowi po prostu odchodzą od nas, a młodzi pasjonaci tradycji coraz częściej nie mają się od kogo uczyć. Młodzi zainteresowani tradycyjną muzyką w procesie szlifowania swojego warsztatu wciąż poszukują autentycznych nagrań i przekazów od depozytariuszów kultury. Z myślą o utrwaleniu i nieodpłatnym udostępnieniu zapisów rozmów i muzyki artystów ludowych powstanie seria podkastów poświęcona kulturze tradycyjnej „Połącz się z tradycją” – mówi Monika Pietraszkiewicz.

Autorką projektu jest Monika Pietraszkiewicz – kulturoznawczyni i dziennikarka Radia Lublin, od lat zajmująca się archiwizowaniem i udostępnianiem szerokiemu odbiorcy treści związanych z kulturą tradycyjną. Zgromadzone przez siebie materiały chce przenieść do przestrzeni Internetu.

„Zrobię to wykorzystując możliwości współczesnej techniki. Posiadam zarchiwizowane nagrania audio z zespołami, które nagrywałam jako badacz i dziennikarz podczas różnych imprez odbywających się w województwie lubelskim, a które nigdy nie ujrzały światła dziennego. Chcę poszerzać swoją bogatą audiotekę o kolejne nagrania. Jako dziennikarka z 13-letniem stażem pracy (z czego przez 3 lata na antenie Polskiego Radia Lublin prowadziłam autorską audycję „Z folklorem na ty”) mam wszelkie predyspozycje do rzetelnego zrealizowania tematu, a platformy podkastowe dają wiele możliwości promocji kultury tradycyjnej. Wielu moich rozmówców niestety już nie żyje. To pokazuje dodatkową wartość zebranego przeze mnie materiału” – dodaje.

Monika Pietraszkiewicz – autorka podkastów “Połącz się z tradycją”

„Podkast to medium, które jest bardzo wygodne. Forma audycji radiowej nie rozprasza i nie angażuje na tyle, by w trakcie słuchania nie można było wykonywać innych czynności. Podkastów można słuchać przez smartfona w każdym miejscu, bo dostępne są także offline po uprzednim ściągnięciu. To dziś popularna forma prezentacji treści – mówi Pietraszkiewicz.

Jak zaznacza dziennikarka, z racji rozwoju platform podkastowych materiały będę udostępniane jako pliki mp3 na Spotify, na kanale YouTube i na profilu facebookowym. Wszystkie pod wspólną nazwą „Połącz się z tradycją”. Nagrania będę pojawiać się raz w tygodniu jako 20-minutowe materiały.

„To będą takie mini audycje. Zaczęłam je robić dzięki temu, że otrzymałam stypendium od ministra kultury. Zaplanowałam 11 części, ale już dzisiaj widzę, jak duże jest zainteresowanie i jak ciepły jest odbiór moich audycji, więc nie zamierzam kończyć tego przedsięwzięcia wraz z końcem projektu” – deklaruje Monika Pietraszkiewicz, z którą rozmawiał Krzysztof Butryn.

Aktualności dotyczące projektu znajdziecie na stronie www.facebook.com/polaczsieztradycja.

KulturaLudowa.pl patronuje temu przedsiewzięciu. Archiwum wszystkich audycji do odsłuchania na naszym portalu w zakładce AUDIO.

Podkasty Moniki Pietraszkiewicz „Połącz się z tradycją” zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.