Poczekay!, czyli koncert ludowych pieśni adwentowych w Polskim Radiu

W sobotę 14 grudnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana w Warszawie muzycy z dwóch uznanych grup improwizatorów Bastarda Trio i Księżyc połączą swe siły, by zagrać wyjątkowy koncert „Poczekay!” W programie ludowe pieśni adwentowe w wolnej interpretacji.

Nie rozpaczaj: jeden z łotrów został zbawiony. Nie pozwalaj sobie: jeden z łotrów został potępiony” – pisał św. Augustyn. Słowa te posłużyły za motto koncertu, dla którego muzycznym punktem wyjścia są melodie i pieśni adwentowe zarejestrowane w kilku regionach wschodniej i centralnej Polski przez księdza Bolesława Bartkowskiego i Antoniego Zołę z archiwum KUL-u oraz Remka Mazura-Hanaja z archiwum In Crudo – niezależnego wydawnictwa dedykowanego muzyce tradycyjnej.

W te adwentowe utwory postanowili wsłuchać się twórcy znani z zainteresowania zarówno muzyką tradycyjną – ludową oraz dawną, jak i muzyką współczesną – improwizowaną czy eksperymentalną: Paweł Szamburski i Mikołaj Górczyński (Cukunft, Mikołaj Trzaska Ircha Clarinet Quartet, Kwartludium), Tomasz Pokrzywiński (Arte Dei Suonatori, Academy of Ancient Music), Agata Harz, Katarzyna Smoluk-Moczydłowska i Remek Mazur-Hanaj (Księżyc, Wędrowiec, Nagrania Terenowe Snów).

„Z poszukiwań tych artystów wyłania się muzyczny obraz, w którym brzmią pory roku – to opowieść nie tylko wynikająca z kontekstu teologicznego, ale też ilustrująca dźwiękowo atmosferę oczekiwania, refleksji, zamyślenia i zmieniającego się cyklu przyrody – wyjaśnia Hanna Szczęśniak z Radiowego Centrum Kultury Ludowej, pomysłodawczyni projektu.

W trakcie koncertu „Poczekay!” wystąpią: Paweł Szamburski (klarnet), Michał Górczyński (klarnet kontrabasowy), Tomasz Pokrzywiński (wiolonczela), Agata Harz (śpiew), Katarzyna Smoluk-Moczydłowska (śpiew), Remigiusz Mazur-Hanaj (lira korbowa, sound collage).

Bilety do zdobycia w audycjach Radiowego Centrum Kultury Ludowej na antenie radiowej Dwójki.

Retransmisja koncertu na antenie radiowej Dwójki w niedzielę 15 grudnia o 18.00, a także w formie wideo na fanpage’u Radiowego Centrum Kultury Ludowej oraz na stronach: rckl.polskieradio.pl, dwojka.polskieradio.pl i polskieradio.pl.